statystyki

Aplikant również ma prawo do alimentów od ojca

autor: Jan Ludwikowski12.07.2016, 08:48; Aktualizacja: 12.07.2016, 09:00
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Aby otrzymać alimenty, czytelnik powinien w trakcie postępowania sądowego wykazać, że jest w niedostatku.źródło: ShutterStock

Mam 25 lat i jestem aplikantem notarialnym – pisze pan Marcin. Nie zarabiam dużo, a mój ojciec, który rozwiódł się z matką, gdy byłem dzieckiem, to bogaty przedsiębiorca. Gdy poprosiłem go o wsparcie finansowe, powiedział, że jestem już dorosły i mam sobie sam radzić. Jakie szanse powodzenia ma powództwo o alimenty – pyta.

Nikt nie ma wątpliwości, że rodzice powinni dostarczać środki utrzymania małoletnim dzieciom. Obowiązek taki wynika z przepisów prawa i jest powszechnie akceptowany. Kontrowersje budzi jednak alimentacja osób pełnoletnich. W szczególności takich, które nie kontynuują kształcenia na studiach dziennych.

Zobowiązani do dostarczania środków utrzymania są krewni w linii prostej oraz rodzeństwo. Oznacza to, że alimentów może żądać syn od matki, ale także ojciec od córki. Istnieją podstawy, aby wsparcia domagał się brat od siostry. Rodzeństwo może jednak uniknąć obowiązku alimentacji, jeśli wykaże, że wiąże się to z nadmiernym uszczerbkiem finansowym.

Prawo rodzinne nie przewiduje granicy wieku, od której nie można już domagać się alimentów. Świadczeń może bowiem żądać każdy zstępny, który nie jest jeszcze w stanie utrzymywać się samodzielnie, niezależnie od wieku. Tym samym ustawodawca nie przewiduje momentu, w którym rodzice powinni zakręcić kurek z pieniędzmi. W przypadku czytelnika wykazanie, że nie jest w stanie zarabiać na swoje utrzymanie, może być nieco utrudnione. Osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze, powinna bowiem uzyskiwać dochody pozwalające się usamodzielnić.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane