statystyki

E-podpis już jednolity w całej Unii Europejskiej

autor: Piotr Pieńkosz05.07.2016, 09:26; Aktualizacja: 05.07.2016, 09:59
internet, biznes

Elektroniczny podpis wydany w jednym kraju Wspólnoty od 1 lipca 2016 r. jest honorowany w pozostałych państwach.źródło: ShutterStock

Elektroniczny podpis wydany w jednym kraju Wspólnoty od 1 lipca 2016 r. jest honorowany w pozostałych państwach. Mimo że Polska spóźnia się z przygotowaniem odpowiednich ustaw.

Kolejny krok do znoszenia barier między państwami Unii Europejskiej. Tym razem w wirtualnej przestrzeni: elektroniczny podpis wydany w jednym kraju Wspólnoty od 1 lipca 2016 r. jest honorowany w pozostałych państwach.

Tego dnia w życie weszły bowiem zapisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE (tzw. rozporządzenie eIDAS; Dz.Urz. UE L257 s. 73). Akt ten wprowadził jednolite zasady posługiwania się podpisami elektronicznymi w obrocie gospodarczym w UE, a także przy załatwianiu spraw urzędowych.

W praktyce oznacza to, że polski przedsiębiorca (a także każdy inny obywatel UE chcący posługiwać się choćby podpisem elektronicznym w innym państwie członkowskim) nie będzie musiał się ubiegać o wydanie zagranicznych środków identyfikacji. Wystarczy im e-podpis wydany w ich macierzystym kraju, czyli np. w Polsce. Rozwiązanie to znacznie ułatwi życie przedsiębiorcom stającym do udziału w przetargach za granicą czy też załatwiającym jakiekolwiek sprawy urzędowe w innych krajach.

Spóźnieni z polską ustawą

Jednak radość z wejścia w życie nowych regulacji burzy nieco postępowanie polskiego prawodawcy. Nowy rząd kultywuje niechlubną tradycję i nie nadąża z dostosowywaniem krajowych przepisów do prawa ustanowionego w Brukseli.

Bo choć unijne rozporządzenia jako takie, w przeciwieństwie do dyrektyw, nie wymagają implementacji do krajowego porządku prawnego, to bez nowych polskich regulacji o podpisie elektronicznym przedsiębiorcy i obywatele nie mogą skorzystać z części ułatwień.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane