statystyki

E-podpis już jednolity w całej Unii Europejskiej

autor: Piotr Pieńkosz05.07.2016, 09:26; Aktualizacja: 05.07.2016, 09:59
internet, biznes

Elektroniczny podpis wydany w jednym kraju Wspólnoty od 1 lipca 2016 r. jest honorowany w pozostałych państwach.źródło: ShutterStock

Elektroniczny podpis wydany w jednym kraju Wspólnoty od 1 lipca 2016 r. jest honorowany w pozostałych państwach. Mimo że Polska spóźnia się z przygotowaniem odpowiednich ustaw.

Kolejny krok do znoszenia barier między państwami Unii Europejskiej. Tym razem w wirtualnej przestrzeni: elektroniczny podpis wydany w jednym kraju Wspólnoty od 1 lipca 2016 r. jest honorowany w pozostałych państwach.

Tego dnia w życie weszły bowiem zapisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE (tzw. rozporządzenie eIDAS; Dz.Urz. UE L257 s. 73). Akt ten wprowadził jednolite zasady posługiwania się podpisami elektronicznymi w obrocie gospodarczym w UE, a także przy załatwianiu spraw urzędowych.

W praktyce oznacza to, że polski przedsiębiorca (a także każdy inny obywatel UE chcący posługiwać się choćby podpisem elektronicznym w innym państwie członkowskim) nie będzie musiał się ubiegać o wydanie zagranicznych środków identyfikacji. Wystarczy im e-podpis wydany w ich macierzystym kraju, czyli np. w Polsce. Rozwiązanie to znacznie ułatwi życie przedsiębiorcom stającym do udziału w przetargach za granicą czy też załatwiającym jakiekolwiek sprawy urzędowe w innych krajach.

Spóźnieni z polską ustawą

Jednak radość z wejścia w życie nowych regulacji burzy nieco postępowanie polskiego prawodawcy. Nowy rząd kultywuje niechlubną tradycję i nie nadąża z dostosowywaniem krajowych przepisów do prawa ustanowionego w Brukseli.

Bo choć unijne rozporządzenia jako takie, w przeciwieństwie do dyrektyw, nie wymagają implementacji do krajowego porządku prawnego, to bez nowych polskich regulacji o podpisie elektronicznym przedsiębiorcy i obywatele nie mogą skorzystać z części ułatwień.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane