statystyki

Jednolity e-podpis: unijne prawo już jest, a polska ustawa - w powijakach

autor: Piotr Pieńkosz22.07.2016, 07:27; Aktualizacja: 22.07.2016, 08:04
umowa, prawo, prawnik, podpis

Unijny akt wprowadza nie tylko jednolite zasady posługiwania się podpisami elektronicznymi w obrocie gospodarczym w całej UE czy przy załatwianiu spraw urzędowych.źródło: ShutterStock

Kolejny krok do znoszenia barier między państwami Unii Europejskiej poczyniony, ale polscy przedsiębiorcy wciąż nie mogą w pełni korzystać ze wszystkich udogodnień. Tym razem w wirtualnej przestrzeni. Chodzi o to, że od 1 lipca br. elektroniczny podpis wydany w jednym kraju Wspólnoty jest honorowany w pozostałych. Tego dnia weszły bowiem w życie zapisy rozporządzenia eIDAS (czyli rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE; Dz.Urz. UE z 2014 r. L 257, s. 73, dalej: rozporządzenie). – Dzięki przepisom przejściowym eIDAS, podpis elektroniczny i usługi wydawania certyfikatów kwalifikowanych działają bez zakłóceń – mówi Elżbieta Włodarczyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej.

W praktyce oznacza to, że każdy obywatel UE chcący posługiwać się choćby podpisem elektronicznym w innym państwie członkowskim, nie musi się już ubiegać o wydanie zagranicznych środków identyfikacji. Wystarczy mu środek wydany w macierzystym kraju, czyli np. e-podpis wydany w Polsce jest honorowany w innych krajach. To zdecydowanie duże ułatwienie. Od lipca przedsiębiorcy mogą bez większych przeszkód kontaktować się z zagranicznymi kontrahentami i urzędami: podpisywać umowy, wystawiać faktury, startować w przetargach, zaciągać zobowiązania finansowe. Inaczej mówiąc, każdy przedsiębiorca, każdy obywatel posiadający e-podpis może załatwić dowolną sprawę w dowolnym urzędzie w każdym zakątku UE (o ile oczywiście honoruje on e-podpis). I to wszystko bez wychodzenia z domu czy urzędu.

Wcześniej przedsiębiorcy korzystający z krajowych systemów identyfikacji elektronicznej zazwyczaj mogli posługiwać się nim tylko w macierzystym kraju. Za granicą były całkowicie nieprzydatne. Wynikało to właśnie z tego, że w państwach członkowskich obowiązywały różne normy i przepisy. Teraz – dzięki rozporządzeniu eIDAS – zostały one ujednolicone.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane