statystyki

Nawet najlepszemu kierowcy może się zdarzyć przewinienie. Sprawdź, kiedy dostaniesz mandat

autor: Renata Majek25.06.2016, 12:00
Przyjmując mandat, przyznajemy się do winy.

Przyjmując mandat, przyznajemy się do winy.źródło: ShutterStock

Najwięcej mandatów polscy kierowcy otrzymują za przekraczanie prędkości. Poza karą pieniężną grożą za to także punkty karne oraz utrata prawa jazdy. Z zatrzymaniem licencji na trzy miesiące musi się liczyć każdy, kto przekroczy prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Dotkliwie karani są kierowcy za wykroczenia dotyczące pieszych, ponieważ najwięcej wypadków jest właśnie na przejściach i dotyczy nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu albo kiedy kierowca próbuje ominąć auto, które się zatrzymało, by przepuścić na zebrze przechodzących ludzi (omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu: 10 pkt, 500 zł). Jeszcze wyższą karę (do 800 zł) można dostać za parkowanie w miejscu dla inwalidy.

Największą jednak plagą polskich szos są kierowcy jeżdżący po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu. Grozi za to nie tylko 10 pkt karnych, ale także kara do 5 tys. zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, a także dodatkowe świadczenie pieniężne – 5 tys. zł, a w przypadku recydywy nie mniej niż 10 tys. zł. Mandat można dostać nie tylko za niezapięcie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy (100 zł, 2 pkt), ale także za zaśmiecanie lub zanieczyszczanie drogi publicznej (od 50 do 200 zł) lub za oddalenie się kierowcy od auta, gdy silnik jest włączony (50 zł).

Przyjmując mandat, przyznajemy się do winy. Jeśli jednak uznamy, że policjant nie miał racji, możemy wystąpić z wnioskiem o jego uchylenie. Pismo kierujemy do sądu w miejscu przewinienia.

Przykładowe mandaty za wykroczenia drogowe


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane