statystyki

Profesjonalna rejestracja pojazdów od 2018

autor: _21.07.2016, 17:30; Aktualizacja: 11.08.2016, 09:07
samochody, motoryzacja, transport

Po zmianach uprawnione przedsiębiorstwa będą mogły jednorazowo zarejestrować czasowo (np. do testów) większą liczbę pojazdówźródło: ShutterStock

Rząd przygotował zmiany w przepisach, które mają ułatwić życie producentom samochodowym i dealerom. Miałyby one wejść w życie od 2018 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) opracowało projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz innych ustaw, który wpłynie na działalność ok. 20 tys. przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją (sprzedażą i handlem), produkcją lub badaniami w celu wykonania jazd testowych. Rozporządzenie przewiduje wprowadzenie nowości w postaci tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów.

W obecnym stanie prawnym (art. 74 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym) starosta na wniosek np. firmy, która chce przeprowadzić badania samochodu mającego wejść na rynek, dokonuje czasowej rejestracji każdego pojazdu z osobna. To uciążliwe zarówno dla urzędników, jak i przedsiębiorców. Jak twierdzą autorzy projektu, nie daje możliwości zainteresowanym podmiotom czasowego użytkowania w ruchu drogowym pojazdów z wykorzystaniem jednego numeru rejestracyjnego dla wielu z nich bez konieczności każdorazowej czasowej rejestracji i wizyty w organie rejestrującym.

Po zmianach uprawnione przedsiębiorstwa będą mogły jednorazowo zarejestrować czasowo (np. do testów) większą liczbę pojazdów. Przewiduje się, że okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego wyniesie 30 dni lub 6 miesięcy. Wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji ma kosztować 100 zł, wydanie specjalnego dowodu rejestracyjnego 20 zł, a przekazanie profesjonalnych tablic rejestracyjnych – 80 zł.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane