statystyki

Profesjonalna rejestracja pojazdów od 2018

autor: _21.07.2016, 17:30; Aktualizacja: 11.08.2016, 09:07
samochody, motoryzacja, transport

Po zmianach uprawnione przedsiębiorstwa będą mogły jednorazowo zarejestrować czasowo (np. do testów) większą liczbę pojazdówźródło: ShutterStock

Rząd przygotował zmiany w przepisach, które mają ułatwić życie producentom samochodowym i dealerom. Miałyby one wejść w życie od 2018 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) opracowało projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz innych ustaw, który wpłynie na działalność ok. 20 tys. przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją (sprzedażą i handlem), produkcją lub badaniami w celu wykonania jazd testowych. Rozporządzenie przewiduje wprowadzenie nowości w postaci tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów.

W obecnym stanie prawnym (art. 74 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym) starosta na wniosek np. firmy, która chce przeprowadzić badania samochodu mającego wejść na rynek, dokonuje czasowej rejestracji każdego pojazdu z osobna. To uciążliwe zarówno dla urzędników, jak i przedsiębiorców. Jak twierdzą autorzy projektu, nie daje możliwości zainteresowanym podmiotom czasowego użytkowania w ruchu drogowym pojazdów z wykorzystaniem jednego numeru rejestracyjnego dla wielu z nich bez konieczności każdorazowej czasowej rejestracji i wizyty w organie rejestrującym.

Po zmianach uprawnione przedsiębiorstwa będą mogły jednorazowo zarejestrować czasowo (np. do testów) większą liczbę pojazdów. Przewiduje się, że okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego wyniesie 30 dni lub 6 miesięcy. Wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji ma kosztować 100 zł, wydanie specjalnego dowodu rejestracyjnego 20 zł, a przekazanie profesjonalnych tablic rejestracyjnych – 80 zł.


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane