W Polsce działa 400 stałych fotoradarów, które kontrolują prędkość pojazdów. Niezależnie od nich od końca ubiegłego roku instalowane są urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości. Na razie w całym kraju pracuje 16 takich urządzeń, kolejnych 11 zostanie uruchomionych lada moment.
Nowość na polskich drogach: odcinkowy pomiar prędkości / Dziennik Gazeta Prawna
System składa się z dwóch bramek. Kamery zainstalowane na bramkach wjazdowej i wyjazdowej rejestrują numer pojazdu oraz czas i na tej podstawie obliczana jest średnia prędkość. Systemem zarządza Główny Inspektorat Transportu Drogowego, on też rozsyła mandaty.
Oprócz zamontowanych na stałe fotoradarów oraz odcinkowych kontroli prędkości nad przestrzeganiem przepisów czuwa oczywiście policja drogowa.
W tym przypadku nie ma stałych punktów, sytuacja bowiem jest płynna i zmienia się w zależności od potrzeb. – We wszystkich komendach policji w Polsce na bieżąco dokonywana jest analiza stanu bezpieczeństwa na drogach. W miejscach, w których dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych, zwłaszcza z udziałem pieszych, policjanci prowadzą kontrole prędkości. Podczas odpraw służbowych otrzymują od przełożonych konkretne zadania w oparciu o analizy stanu bezpieczeństwa, między innymi w zakresie prowadzonej kontroli prędkości przy zastosowaniu radarowych mierników prędkości oraz pojazdów wyposażonych w wideorejestratory – wyjaśnia sierż. sztab. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.