statystyki

Letnie ogródki są przyjemne, ale nie mogą blokować ruchu

autor: Renata Majek18.07.2016, 10:51; Aktualizacja: 18.07.2016, 11:06
Za zajęcie chodnika lub fragmentu pasa drogowego bez decyzji nakładana jest opłata karna równa dziesięciokrotności opłaty należnej.

Za zajęcie chodnika lub fragmentu pasa drogowego bez decyzji nakładana jest opłata karna równa dziesięciokrotności opłaty należnej.źródło: ShutterStock

Mieszkam w śródmieściu dużego miasta. Na co dzień mamy problemy z parkowaniem, a teraz, gdy trwa sezon kawiarnianych ogródków, jest jeszcze gorzej. Kończy się to kilkakrotnym objechaniem okolicy w poszukiwaniu miejsca. Również piesi mają mniej miejsca na chodnikach – narzeka pan Karol. – Kto wydaje zgodę na zajęcie chodnika i czy są jakieś stałe zasady – zastanawia się czytelnik.

Chcąc zająć chodnik oraz pas drogowy, trzeba wystąpić do zarządcy drogi i otrzymać jego zgodę w postaci decyzji administracyjnej. Zezwolenie na użytkowanie chodnika wiąże się z odprowadzaniem opłat. Ich wysokość to iloczyn liczby metrów kwadratowych zajętej powierzchni, stawki opłaty za zajęcie 1 metra kwadratowego oraz liczby „zajętych” dni. Jest ona ustalana uchwałą miasta lub gminy i przez nie pobierana jest opłata.

Za zajęcie chodnika lub fragmentu pasa drogowego bez decyzji nakładana jest opłata karna równa dziesięciokrotności opłaty należnej. Naliczana jest również za przekroczenie terminu zajęcia lub większej powierzchni określonych w zezwoleniu. Zajęciem chodnika (pasa drogowego) jest nie tylko rozstawienie drewnianego podestu pod ogródek, lecz także rozmieszczenie parasoli – i również za brak zgody na ich wystawienie nakładana jest kara.

Pozostawiony dla pieszych chodnik powinien mieć szerokość dostosowaną do natężenia ruchu. Według obowiązujących przepisów minimalny pas, jaki powinien pozostać do dyspozycji pieszych, wynosi 2 metry, a w uzasadnionych przypadkach – 1,5 metra. Mniejsza szerokość – do 1 lub 1,25 metra – możliwa jest wyłącznie w czasie przebudowy lub remontu drogi i jedynie wtedy, gdy chodnik przeznaczony jest tylko do ruchu pieszych.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane