statystyki

Na niezasadny nakaz zapłaty trzeba wnieść sprzeciw

autor: Anna Socik22.06.2016, 09:36; Aktualizacja: 22.06.2016, 09:41
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Sąd wydał nakaz zapłaty w tzw. postępowaniu upominawczym.źródło: ShutterStock

Pani Barbara rok temu pożyczyła od znajomego – pana Krzysztofa – 15 tys. zł. Strony sporządziły pisemną umowę, określając termin spłaty na 15 maja 2016 r. – Wpłaciłam całą kwotę na rachunek znajomego przelewem bankowym. Zdumiałam się, kiedy 1 czerwca odebrałam pismo z sądu, w którym znajdował się nakaz zapłaty kwoty 15 tys. zł na jego rzecz. Co powinnam w takiej sytuacji zrobić? – niepokoi się pani Barbara.

W omawianej sytuacji sąd wydał nakaz zapłaty w tzw. postępowaniu upominawczym. Specyfiką tego rodzaju postępowania jest brak wyznaczania rozprawy i wydanie tytułu wykonawczego w oparciu o żądania i twierdzenia powoda zawarte w pozwie o zapłatę. Tytułem wykonawczym jest nakaz zapłaty, będący podstawą do ewentualnego wystąpienia przed komornikiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeśli z treści pozwu i załączonych do niego dowodów wynika, że żądanie jest zasadne, a przytoczone w sprawie okoliczności nie budzą wątpliwości co do wymagalności roszczenia. Informacje przekazane przez panią Barbarę wskazują na to, że pan Krzysztof przedłożył do sądu pisemną umowę, na podstawie której ten wydał nakaz zapłaty. Jednak oczywiście nie oznacza to, iż nasza czytelniczka zobowiązana jest do ponownej płatności już spełnionego roszczenia.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane