statystyki

Mimo strat spółka zapłaci koszty sądowe

autor: Ewa Maria Radlińska24.06.2016, 19:30
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Zwolnienie od kosztów sądowych osoby prawnej obwarowane jest większymi rygorami niż zwolnienie osoby fizycznej.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy powinni być finansowo przygotowani do prowadzenia procesów. Jest to nieodłącznym elementem działalności gospodarczej i świadczy o właściwym zarządzaniu.

TEZA Zwolnienie od kosztów sądowych osoby prawnej obwarowane jest większymi rygorami niż zwolnienie osoby fizycznej. Wydatki związane z pokryciem kosztów procesu muszą być traktowane co najmniej równorzędnie, a nawet priorytetowo w stosunku do innych wydatków.

STAN FAKTYCZNY Była to sprawa o zapłatę. Sąd rejonowy oddalił wniosek powoda o zwolnienie od kosztów sądowych (opłata od pozwu w kwocie 671 zł). Wskazał, że okoliczność, iż spółka wykazała stratę bilansową, nie może przesądzać o uwzględnieniu takiego wniosku. Zwolnienie od kosztów nie służy bowiem podtrzymywaniu funkcjonowania spółki przynoszącej stratę przez długi czas. Skoro firma wykazuje stratę i nie podejmuje działań zmierzających do uzdrowienia sytuacji finansowej lub nie składa wniosku o ogłoszenie upadłości, to widocznie opłaca się jej prowadzić działalność gospodarczą w taki sposób. Dochodzenie roszczeń jest zaś konsekwencją uczestniczenia w obrocie handlowym i na ten cel przedsiębiorca powinien także zabezpieczyć fundusze. Zwolnienie od kosztów sądowych osoby prawnej obwarowane jest większymi rygorami niż zwolnienie osoby fizycznej. Wydatki związane z pokryciem kosztów procesu muszą być traktowane co najmniej równorzędnie, a nawet priorytetowo w stosunku do innych wydatków. Powód zaskarżył postanowienie.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane