statystyki

Niepotrzebne oprogramowanie należy usunąć z komputerów

autor: Krzysztof Tomaszewski20.06.2016, 11:29; Aktualizacja: 20.06.2016, 11:49
komputer-haker-internet

W przypadku nabycia licencji na okres np. 7-letni bez możliwości jej wypowiedzenia w terminach umownych, przedsiębiorca powinien wraz z upływem „piątej rocznicy” złożyć wypowiedzenie, które spowoduje rozwiązanie umowy licencyjnej na koniec roku kalendarzowegoźródło: ShutterStock

Pan Bartłomiej od kilku lat prowadzi niewielką firmę zajmującą się handlem detalicznym. Dla potrzeb działalności kupił legalne oprogramowanie, które zainstalowano w firmowych komputerach. – Ponieważ jednak obroty i zyski stale spadają, podjąłem decyzję o likwidacji firmy. Zamierzam zaangażować się w nowe przedsięwzięcie biznesowe, lecz w zupełnie innej branży, nie będzie mi więc potrzebne dotychczasowe oprogramowanie. W jaki sposób powinienem bezpiecznie i zgodnie z prawem z niego zrezygnować, żeby nie narazić się na ewentualne nieprzyjemne niespodzianki – pyta przedsiębiorca.

Z prawnego punktu widzenia najważniejszym elementem i istotą transakcji polegającej na kupnie legalnego oprogramowania jest udzielenie nabywcy licencji. – To właśnie licencja wyznacza zakres i sposób wykorzystania danego oprogramowania przez przedsiębiorcę.

Może się jednak zdarzyć, że z różnych przyczyn ten nabywca nie będzie już zainteresowany dalszym korzystaniem z kupionego oprogramowania, np. z uwagi na zmianę charakteru działalności czy też jej ograniczenie lub pokazania się na rynku atrakcyjniejszych produktów i rozwiązań. W takiej sytuacji zawsze pojawia się pytanie, jakie działania należy podjąć, żeby skutecznie zakończyć stosunek licencji i w rezultacie uwolnić się od związanych z tym zobowiązań – tłumaczy Przemysław Walasek, adwokat, partner w kancelarii Taylor Wessing.

Podkreśla, że kwestia ta ma praktyczny wymiar przede wszystkim dla licencji udzielanych w formie subskrypcji zakładającej okresową opłatę, której wysokość uzależniona jest zazwyczaj od zakresu wykorzystania oprogramowania (np. liczby stanowisk, czyli jednostek sprzętowych, na których zostało zainstalowane). – Najistotniejsze znaczenie w tym zakresie będzie miała sama treść umowy licencyjnej, a także ustalenie okresu, na jaki została udzielona licencja.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane