statystyki

Niepotrzebne oprogramowanie należy usunąć z komputerów

autor: Krzysztof Tomaszewski20.06.2016, 11:29; Aktualizacja: 20.06.2016, 11:49
komputer-haker-internet

W przypadku nabycia licencji na okres np. 7-letni bez możliwości jej wypowiedzenia w terminach umownych, przedsiębiorca powinien wraz z upływem „piątej rocznicy” złożyć wypowiedzenie, które spowoduje rozwiązanie umowy licencyjnej na koniec roku kalendarzowegoźródło: ShutterStock

Pan Bartłomiej od kilku lat prowadzi niewielką firmę zajmującą się handlem detalicznym. Dla potrzeb działalności kupił legalne oprogramowanie, które zainstalowano w firmowych komputerach. – Ponieważ jednak obroty i zyski stale spadają, podjąłem decyzję o likwidacji firmy. Zamierzam zaangażować się w nowe przedsięwzięcie biznesowe, lecz w zupełnie innej branży, nie będzie mi więc potrzebne dotychczasowe oprogramowanie. W jaki sposób powinienem bezpiecznie i zgodnie z prawem z niego zrezygnować, żeby nie narazić się na ewentualne nieprzyjemne niespodzianki – pyta przedsiębiorca.

Z prawnego punktu widzenia najważniejszym elementem i istotą transakcji polegającej na kupnie legalnego oprogramowania jest udzielenie nabywcy licencji. – To właśnie licencja wyznacza zakres i sposób wykorzystania danego oprogramowania przez przedsiębiorcę.

Może się jednak zdarzyć, że z różnych przyczyn ten nabywca nie będzie już zainteresowany dalszym korzystaniem z kupionego oprogramowania, np. z uwagi na zmianę charakteru działalności czy też jej ograniczenie lub pokazania się na rynku atrakcyjniejszych produktów i rozwiązań. W takiej sytuacji zawsze pojawia się pytanie, jakie działania należy podjąć, żeby skutecznie zakończyć stosunek licencji i w rezultacie uwolnić się od związanych z tym zobowiązań – tłumaczy Przemysław Walasek, adwokat, partner w kancelarii Taylor Wessing.

Podkreśla, że kwestia ta ma praktyczny wymiar przede wszystkim dla licencji udzielanych w formie subskrypcji zakładającej okresową opłatę, której wysokość uzależniona jest zazwyczaj od zakresu wykorzystania oprogramowania (np. liczby stanowisk, czyli jednostek sprzętowych, na których zostało zainstalowane). – Najistotniejsze znaczenie w tym zakresie będzie miała sama treść umowy licencyjnej, a także ustalenie okresu, na jaki została udzielona licencja.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane