statystyki

Darmowa egzekucja długów? Jak zapłaci państwo

autor: Rafał Fronczek21.06.2016, 07:41; Aktualizacja: 21.06.2016, 09:28
Rafał Fronczek

Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczejźródło: Materiały Prasowe

Minister sprawiedliwości w ubiegłym tygodniu przedstawił opinii publicznej założenia projektu nowej ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, zapowiadając jednocześnie, że w ciągu kilku tygodni przygotowana zostanie również ustawa o kosztach egzekucyjnych.

Z niecierpliwością czekamy na projekt, którego rozwiązania w istocie przesądzą o tym, czy dalsze funkcjonowanie komornika w statusie samofinansującego się funkcjonariusza publicznego będzie możliwe. Minister wspomniał jednocześnie o konieczności wyważenia interesu społecznego i interesu fiskusa w toku prac nad ustawą.

Jednak punktem wyjścia do dyskusji o wysokości kosztów egzekucyjnych powinna być najważniejsza funkcja, jaką te koszty pełnią, a więc funkcja publicznoprawna (inne w tym felietonie pominę). Jest ona związana z finansowaniem działalności komorników sądowych i ich kancelarii, w których zatrudnionych jest kilkanaście tysięcy osób, w tym ponad 2,5 tysiąca asesorów i aplikantów. To całość aparatu egzekucyjnego, albowiem państwo w żaden sposób w utrzymaniu tego systemu nie uczestniczy.

Krajowa Rada Komornicza, mając na względzie potrzebę merytorycznej rozmowy o tak poważnym problemie – z uwzględnieniem szczególnie niepewnego statusu komornika jako podatnika VAT i problemów z tym związanych – zleciła globalnej firmie doradczej PwC przygotowanie opracowania na temat wrażliwości kancelarii komorniczych na zmiany dotyczące VAT oraz potencjalne zmiany opłat, na podstawie danych za I kwartał br. roku. To niezwykle pouczająca lektura pokazująca, z jak wrażliwą materią mamy do czynienia. Przedstawię tylko kilka istotnych ustaleń tego opracowania.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane