statystyki

Darmowa egzekucja długów? Jak zapłaci państwo

autor: Rafał Fronczek21.06.2016, 07:41; Aktualizacja: 21.06.2016, 09:28
Rafał Fronczek

Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczejźródło: Materiały Prasowe

Minister sprawiedliwości w ubiegłym tygodniu przedstawił opinii publicznej założenia projektu nowej ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, zapowiadając jednocześnie, że w ciągu kilku tygodni przygotowana zostanie również ustawa o kosztach egzekucyjnych.

Z niecierpliwością czekamy na projekt, którego rozwiązania w istocie przesądzą o tym, czy dalsze funkcjonowanie komornika w statusie samofinansującego się funkcjonariusza publicznego będzie możliwe. Minister wspomniał jednocześnie o konieczności wyważenia interesu społecznego i interesu fiskusa w toku prac nad ustawą.

Jednak punktem wyjścia do dyskusji o wysokości kosztów egzekucyjnych powinna być najważniejsza funkcja, jaką te koszty pełnią, a więc funkcja publicznoprawna (inne w tym felietonie pominę). Jest ona związana z finansowaniem działalności komorników sądowych i ich kancelarii, w których zatrudnionych jest kilkanaście tysięcy osób, w tym ponad 2,5 tysiąca asesorów i aplikantów. To całość aparatu egzekucyjnego, albowiem państwo w żaden sposób w utrzymaniu tego systemu nie uczestniczy.

Krajowa Rada Komornicza, mając na względzie potrzebę merytorycznej rozmowy o tak poważnym problemie – z uwzględnieniem szczególnie niepewnego statusu komornika jako podatnika VAT i problemów z tym związanych – zleciła globalnej firmie doradczej PwC przygotowanie opracowania na temat wrażliwości kancelarii komorniczych na zmiany dotyczące VAT oraz potencjalne zmiany opłat, na podstawie danych za I kwartał br. roku. To niezwykle pouczająca lektura pokazująca, z jak wrażliwą materią mamy do czynienia. Przedstawię tylko kilka istotnych ustaleń tego opracowania.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane