statystyki

Zgłoszenie dłużnika do BIG wymaga zachowania reguł

autor: Piotr Pieńkosz18.06.2016, 17:30
dług pieniądze

Po przeanalizowaniu sprawy GIODO odmówił skarżącemu uwzględnienia wniesionej skargiźródło: ShutterStock

TEZA: Wezwanie do zapłaty poprzedzające wpisanie dłużnika do rejestru biura informacji gospodarczej musi zawierać podpis osoby upoważnionej do reprezentowania przedsiębiorcy. W przeciwnym wypadku transfer informacji o dłużniku stanowi nieuprawnione przetwarzanie danych osobowych przez przedsiębiorcę.

Sygn. akt I OSK 1569/15

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO

z 13 kwietnia 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

Osoba fizyczna złożyła do generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO) skargę, twierdząc, że dane na jej temat są przetwarzanie przez biuro informacji gospodarczej (BIG) niezgodnie z prawem. Żądała usunięcia informacji na swój temat. Okazało się, że dane skarżącego przekazała do rejestru dłużników pewna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, twierdząc, że nie uregulował on faktury VAT. Operacja transferu danych odbyła się na podstawie ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1015 ze zm.).


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane