statystyki

BIG-i będą łaskawsze dla konsumentów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.09.2018, 07:53; Aktualizacja: 06.09.2018, 13:52
Nowela wprowadza zasadę, że w stosunku do zamieszczonych w rejestrze danych BIG będzie miał obowiązek usunąć je z urzędu już po upływie sześciu lat.

Nowela wprowadza zasadę, że w stosunku do zamieszczonych w rejestrze danych BIG będzie miał obowiązek usunąć je z urzędu już po upływie sześciu lat.źródło: ShutterStock

W biurze informacji gospodarczej nie będzie już można zamieszczać danych dłużników będących konsumentami, jeżeli od momentu wymagalności ich zobowiązania minęło ponad sześć lat – to jedna z wchodzących w najbliższą niedzielę zmian w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Nowe regulacje mają na celu zwiększenie ochrony konsumentów przed firmami windykacyjnymi, które, korzystając z niewiedzy dłużników, podejmują próby odzyskiwania należności już dawno przedawnionych. W tym celu m.in. wysyłają wezwania do zapłaty, strasząc jednocześnie zamieszczeniem danych konsumenta w BIG, w przypadku gdyby wezwanie okazało się bezskuteczne. Wchodząca w życie nowelizacja (Dz.U. z 2018 r. poz. 1104) ma ukrócić te praktyki. Jednym ze sposobów ma być zmiana w art. 14 wspomnianej ustawy. Przepis ten wskazuje, jakie warunki muszą być spełnione, aby wierzyciel mógł zamieścić w BIG dane dłużnika konsumenta. Wśród nich znalazł się wymóg, aby od dnia wymagalności zobowiązania lub od dnia stwierdzenia roszczenia przez sąd, lub ugody nie upłynęło więcej niż 10 lat. Po niedzieli okres ten zostanie skrócony do sześciu lat.

Co więcej, nowela wprowadza zasadę, że w stosunku do zamieszczonych w rejestrze danych BIG będzie miał obowiązek usunąć je z urzędu już po upływie sześciu lat, a nie tak jak jest teraz po upływie 10 lat.


Pozostało 5% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane