statystyki

Faktury pod lupą obywatela. Miasta są na tak, a urzędy centralne niechętne

autor: Zofia Jóźwiak10.06.2016, 07:14; Aktualizacja: 10.06.2016, 08:50
dokumenty, urząd, archiwum

Publiczne podawanie, kto (z wymienieniem nazwisk) i za co zainkasował pieniądze, wciąż nie jest w Polsce standardem.źródło: ShutterStock

Jakie wydatki ma Urząd Gminy w Kętach? Otóż w grudniu ubiegłego orku wydał np. 5,97 zł na worki do śmieci, ba, wiadomo nawet, w jakiej sieci handlowej dokonał zakupu.

Nie jest też tajemnicą, że za administrowane dworcem autobusowym międzygminny zakład komunikacyjny zainkasował 68 tys. zł. By się tego dowiedzieć, niepotrzebna była rozmowa z włodarzem ani z głównym księgowym. Nie trzeba było składać wniosku o dostęp do informacji publicznej. Żaden urzędnik nie musiał pochylać się nad kolejnym podaniem obywatela. Wystarczyło spojrzeć na rejestr umów za 2015 r. Jest dostępny w internecie dla każdego zainteresowanego.

I dzisiaj nie jest to już absolutna nowość w podmiotach samorządowych – podobne, a nawet nowocześniejsze i bardziej aktualne ma kilkaset innych. Są wśród nich gminy, powiaty i województwa. A nawet niewielkie instytucje gminne – domy kultury, biblioteki czy ośrodki sportu i rekreacji.

Ciekawy jest rejestr prowadzony przez Słupsk. Nie dość, że wiadomo z niego, kto, kiedy i za co zainkasował pieniądze, to z bliska można się przyjrzeć skanowi każdej faktury (dołączonej w formacie PDF). Z kolei w rejestrze Urzędu Miejskiego w Gdańsku skanów umów wprawdzie nie ma, ale każda z nich jest dokładnie opisana. W wykazach publikowanych przez te podmioty przewijają się znane nazwiska architektów, prawników czy artystów, nazwy popularnych na lokalnym rynku kwiaciarni czy warsztatów i wielkich firm. Wiadomo, który geodeta dostaje zlecenia od gminy i czy jakaś fundacja jest przez nią wspierana.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane