statystyki

Faktury pod lupą obywatela. Miasta są na tak, a urzędy centralne niechętne

autor: Zofia Jóźwiak10.06.2016, 07:14; Aktualizacja: 10.06.2016, 08:50
dokumenty, urząd, archiwum

Publiczne podawanie, kto (z wymienieniem nazwisk) i za co zainkasował pieniądze, wciąż nie jest w Polsce standardem.źródło: ShutterStock

Jakie wydatki ma Urząd Gminy w Kętach? Otóż w grudniu ubiegłego orku wydał np. 5,97 zł na worki do śmieci, ba, wiadomo nawet, w jakiej sieci handlowej dokonał zakupu.

Nie jest też tajemnicą, że za administrowane dworcem autobusowym międzygminny zakład komunikacyjny zainkasował 68 tys. zł. By się tego dowiedzieć, niepotrzebna była rozmowa z włodarzem ani z głównym księgowym. Nie trzeba było składać wniosku o dostęp do informacji publicznej. Żaden urzędnik nie musiał pochylać się nad kolejnym podaniem obywatela. Wystarczyło spojrzeć na rejestr umów za 2015 r. Jest dostępny w internecie dla każdego zainteresowanego.

I dzisiaj nie jest to już absolutna nowość w podmiotach samorządowych – podobne, a nawet nowocześniejsze i bardziej aktualne ma kilkaset innych. Są wśród nich gminy, powiaty i województwa. A nawet niewielkie instytucje gminne – domy kultury, biblioteki czy ośrodki sportu i rekreacji.

Ciekawy jest rejestr prowadzony przez Słupsk. Nie dość, że wiadomo z niego, kto, kiedy i za co zainkasował pieniądze, to z bliska można się przyjrzeć skanowi każdej faktury (dołączonej w formacie PDF). Z kolei w rejestrze Urzędu Miejskiego w Gdańsku skanów umów wprawdzie nie ma, ale każda z nich jest dokładnie opisana. W wykazach publikowanych przez te podmioty przewijają się znane nazwiska architektów, prawników czy artystów, nazwy popularnych na lokalnym rynku kwiaciarni czy warsztatów i wielkich firm. Wiadomo, który geodeta dostaje zlecenia od gminy i czy jakaś fundacja jest przez nią wspierana.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane