statystyki

Pensja członka gabinetu politycznego jest jawna

autor: Ewa Ivanova01.06.2016, 07:25; Aktualizacja: 01.06.2016, 09:04
pieniądze

Wyrok cieszy organizację: przesądza bowiem, że obywatele mają prawo do wiedzy o zarobkach osób stanowiących bezpośrednie zaplecze polityczne ministrówźródło: ShutterStock

Jawne powinno być nie tylko wynagrodzenie szefa gabinetu politycznego, ale też pensja pozostałych jego członków – uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Uwzględnił w tej części skargę kasacyjną Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

– Sędzia sprawozdawca zaznaczył, że nie ma przesłanek do różnicowania sytuacji szefa gabinetu politycznego od pozostałych członków, gdyż wykonują oni podobne zadania – mówi Mateusz Bogucki z Sieci.

– Dodatkowo art. 39a ustawy o Radzie Ministrów, nakazujący udostępnianie w BIP-ie informacji o wcześniejszym zatrudnieniu i prowadzonej działalności gospodarczej, głębiej ingeruje w prawo do prywatności członków gabinetu niż żądanie wnioskodawcy – podkreśla.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane