statystyki

Stawki adwokackie i radcowskie: Zmiany tak, lecz pośpiech niewskazany

autor: Rafał Krawczyk26.05.2016, 16:30
Przeprowadzona w gorączkowym tempie jesienią zeszłego roku procedura zmiany zasad wynagradzania fachowych pełnomocników zaowocowała podniesieniem o 100 proc. stawek z wyboru.

Przeprowadzona w gorączkowym tempie jesienią zeszłego roku procedura zmiany zasad wynagradzania fachowych pełnomocników zaowocowała podniesieniem o 100 proc. stawek z wyboru.źródło: ShutterStock

Rozporządzenia dotyczące stawek adwokackich i radcowskich są kopalnią problemów. Warto, by projektodawcy nowych przepisów tym razem zajęli się nie tylko wysokością opłat, ale i zasadami ich ustalania.

MATERIAŁY PRASOWE

MATERIAŁY PRASOWE

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przeprowadzona w gorączkowym tempie jesienią zeszłego roku procedura zmiany zasad wynagradzania fachowych pełnomocników zaowocowała podniesieniem o 100 proc. stawek z wyboru. Niestety, opublikowane w październiku 2015 r. cztery rozporządzenia powieliły w istocie większość zapisów poprzednich aktów, nie przynosząc żadnych realnych korekt, o które obowiązujące od kilkunastu lat uregulowania wręcz się prosiły. W ostatnich dniach ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości padła zapowiedź cofnięcia ubiegłorocznej podwyżki.

Cała konstrukcja przepisów o stawkach w istocie pozostaje niezmieniona od lat, tymczasem rozwiązania te są niejasne i prowadzą do rozbieżnego orzecznictwa. Wiele kwestii jest uregulowanych w sposób wątpliwy lub wręcz niewłaściwy. Zapełnianie luk w rozporządzeniach (wcześniejszych i obecnych) skutkuje tym, że w identycznych sprawach pełnomocnicy w różnych sądach mają zasądzane koszty różnej wysokości. Nie wdając się w dyskusję o zasadności podniesienia opłat ani ich planowanego obniżenia, chciałbym zatem wysunąć postulat, by tym razem prawodawcy nie ograniczyli się do mechanicznego skorygowania poszczególnych liczb. Największym błędem byłoby ponowne zaniechanie koniecznej reformy.

Ramy tekstu nie pozwalają oczywiście na omówienie wszystkich zmian, które należałoby wprowadzić. Odniosę się zatem do tych najważniejszych. Jeśli rekonstrukcja przepisów miałaby sięgnąć głębiej, warto się poważnie zastanowić, czy powiązanie większości stawek z wartością przedmiotu sporu rzeczywiście oddaje nakład pracy pełnomocnika. Na wadliwość takiej koncepcji wskazują i sędziowie, i pełnomocnicy.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • sn(2016-05-27 19:52) Zgłoś naruszenie 53

  Władza niech posłucha ludu i zacznie być przyjazna Obywatelom i małym firmom krajowym. kom.wcześniejszy do DGP. Panie Ministrze MS przyjrzy się Pan sprawie taryf za usługi np. dla notariuszy nie wiadomo dlaczego nagle (w ostatnich dniach ich istnienia ) podwyższono je przez MS o ok. 100%.Tak były duże kwoty opłat przy zmianach (adresu spółki , nazwy itp) w KRS małych firm 2-5 os. wynosiły u notariusza ok. 1000-1200zł (przecież to jest wypełniane szablonów w komp.i trwa ok często 2 godziny pracy dla fachowca, ponadto dobijają koszty sądowe 400+100zł ogł. MGiS. To wszystko rujnuje finansowo małe firmy (dają ok.65% zatrudnienia w RP ) , które działają na granicy bankructwa w silnej konkurencji często cen dampingowych w małych miasteczkach. A jest to często jedyne źródło utrzymania całych rodzin. Miały być ułatwienia dz.gospodarczej, głosiła wiele razy władza, a były tylko kosmetyczne zmiany ustaw. My oczekujemy rzeczywistej swobody gospodarczej , bez totalnej biurokracji np. sądów KRS - cokolwiek zmienić w zapisach Spółki w KRS ,to kilka skomplikowanych wymyślonych druków do wypełnienia ,zwracanych klientowi przy byle koniecznej drobnej poprawce. W zasadzie to sąd KRS powinien wypełniać te druki jak mu są potrzebne . Zarząd ,Wspólnicy Spółki powinni tylko zgłaszać uchwałami co chcą zmienić w działaniu firmy, przecież sąd ma zakupione za nasze podatki komp, informatyzacje sądów itp. i może sobie z tym poradzić jak np. urząd skarbowy z PIT 37. Czekamy na autentyczne zmiany działa sądów ,MS i ułatwień w dz.gospodarczej (obniżenia taryf MS) szczególnie dla małych firm 2-5 os. bo nie mają sztabu fachowców - doradców, prawników - bo prostu ich nie stać !!!.Walczą o przetrwanie na rynku , a walką z biurokracją powinien zająć się nowy Rząd!!!! Czekamy na pilne efekty .

  Odpowiedz
 • gdzie ta gospodarka rynkowa, z Konstytucji?(2016-05-27 10:48) Zgłoś naruszenie 58

  A nie prościej znieść przymusy adwokackie i radcowskie. Zrobi się prawdziwa konkurencja. A stawki niech sobie wtedy reguluje rynek.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hugo(2016-05-26 18:38) Zgłoś naruszenie 41

  Wynagrodzenie od pewnej kwoty powinno być procentowe, przy mniejszych stawka powinna ulegać zwiększeniu za każdą rozprawę. Dobrze zarabia się na fakturach ale to zabrały prawnikom firmy windykacyjne za dużo większe stawki, na reszcie dochód jest mały lub rynek niszowy w danym regionie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane