statystyki

Dozór elektroniczny znów atrakcyjny

autor: Piotr Szymaniak24.05.2016, 17:00
prawo

Nie wszystkie przepisy wprowadzone 1 lipca 2015 r. zostały jednak uchyloneźródło: ShutterStock

Miesiąc po zmianie przepisów więźniów odbywających karę w systemie dozoru elektronicznego (SDE) wreszcie przestało ubywać. W ostatnich dwóch tygodniach więcej osób jest obejmowanych dozorem niż zwalnianych z tej formy kontroli.

Zapaść w SDE spowodowana była nowelizacją kodeksu karnego, która weszła w życie 1 lipca 2015. Nowe przepisy wywróciły do góry nogami dozór elektroniczny, który z jednej z form kary pozbawienia wolności stał się jedną z kar ograniczenia wolności. W dodatku o wypuszczeniu do domu z obrączką decydowały już nie sądy penitencjarne, ale sędziowie w pierwszej instancji. Nie dość więc, że zajmowali się tym inni niż dotychczas orzecznicy, to jeszcze taka forma kary stała się mniej atrakcyjna dla skazanych: dozór orzekano zamiast grzywny lub prac społecznych, a nie zamiast więzienia. W rezultacie po pierwszych pięciu miesiącach obowiązywania nowych reguł systemem objęto jedynie 58 nowych osób, podczas gdy wcześniej włączano do SDE po 1000 skazanych miesięcznie.

Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację kodeksu karnego i kodeksu karnego wykonawczego (Dz.U. z 2016 r. poz. 428), która w większości stanowiła powrót do rozwiązań obowiązujących przed 1 lipca zeszłego roku. Nowe przepisy obowiązują od 15 kwietnia i praktycznie od razu zaczęły przynosić efekty.

Wykorzystanie systemu dozoru elektronicznego

Wykorzystanie systemu dozoru elektronicznego

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane