Urzędnicy Szydło bronią decyzji poprzedniej ekipy

autor: Ewa Ivanova24.05.2016, 07:26; Aktualizacja: 24.05.2016, 08:11
prawo

Precedensowe postępowanie zainicjował Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy porozumienia Fundament Społeczeństwa Informacyjnegoźródło: ShutterStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał w lutym tego roku, że dwie decyzje Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotyczące dostępu do informacji publicznej naruszały prawo (sygn. akt II SA/Wa 1354/15).

Chodzi o odmowę ujawnienia danych urzędników – często kluczowych osób w państwie – którzy dostali, jeszcze przed upływem rocznego zakazu, zgodę na pracę w firmach, co do których wcześniej podejmowali decyzje, np. w przetargach, w postępowaniu o udzielenie koncesji czy pozwoleń.

Decyzje podejmowała jeszcze ekipa premier Ewy Kopacz, ale KPRM zdania nie zmienia i po niekorzystnym wyroku wniosła właśnie skargę kasacyjną. Twierdzi w niej, że WSA dokonał błędnej interpretacji przepisów i nieprawidłowo skontrolował rozstrzygnięcia urzędników.

Precedensowe postępowanie zainicjował Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy porozumienia Fundament Społeczeństwa Informacyjnego. We wniosku złożonym w kwietniu ubiegłego roku poprosił KPRM o ujawnienie kopii decyzji wydanych przez specjalną komisję na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy antykorupcyjnej (ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne – t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 216, poz. 1584 ze zm.), w okresie od 2010 r. do złożenia wniosku.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane