statystyki

Osoba ubezwłasnowolniona ma prawo udziału w postępowaniu, gdy umieszczenia w domu pomocy społecznej chce jej opiekun

autor: Michalina Topolewska29.06.2016, 20:00
prawo

Przyczyną złożenia wniosku przez RPO były napływające do niego zgłoszenia od osób całkowicie ubezwłasnowolnionych, w tym z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną, które przebywają w DPS wbrew swojej woli.źródło: ShutterStock

Osoba ubezwłasnowolniona powinna mieć prawo udziału w postępowaniu, gdy umieszczenia w domu pomocy społecznej chce jej opiekun.

Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, który rozstrzygał w sprawie przepisów regulujących zasady umieszczania i pobytu osób całkowicie ubezwłasnowolnionych w domach pomocy społecznej. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił rzecznik praw obywatelskich, który zakwestionował art. 38 i 41 ust. 1 ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 231, poz. 1375 ze zm.). Jego zdaniem regulacje te są bezprawne, w takim zakresie, w jakim nie przewidują czynnego udziału osoby ubezwłasnowolnionej w postępowaniu, w którym opiekun prawny występuje o uzyskanie zgody na złożenie wniosku o umieszczenie jej w DPS. Rzecznik kwestionuje także to, że mieszkaniec placówki przebywający za zgodą przedstawiciela ustawowego nie może wystąpić do sądu o zmianę orzeczenia o przyjęciu do niej.

Przyczyną złożenia wniosku przez RPO były napływające do niego zgłoszenia od osób całkowicie ubezwłasnowolnionych, w tym z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną, które przebywają w DPS wbrew swojej woli. Również wizytacje przeprowadzane w ramach realizacji zadań wynikających z Krajowego Mechanizmu Prewencji pokazywały nieprawidłowości związane z ich pobytem. W ocenie RPO zarówno art. 38, jak i 41 ust. 1 ustawy naruszały wynikające z konstytucji zasady m.in. przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka oraz prawa do sądu.

TK podzielił jego argumenty. W odniesieniu do art. 38 podkreślił, że umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej w DPS wyłącznie w oparciu o czynności podjęte przez przedstawiciela ustawowego powoduje, że nie ma gwarancji jej wysłuchania oraz wyrażenia opinii czy też zgody w tej kwestii.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane