statystyki

Ministerstwo: Wymogu okien trzyszybowych nie ma i nie będzie

autor: Anna Krzyżanowska23.05.2016, 10:00; Aktualizacja: 23.05.2016, 14:35
blok mieszkanie nieruchomości

Postulowane zmiany dotyczyć mają wielu norm związanych z projektowaniem i wznoszeniem budynkówźródło: ShutterStock

Parking przy nowopowstającym domu jednorodzinnym będzie mógł być bliżej jego okien niż dziś obowiązujące siedem metrów. Pod jednym warunkiem: parking ten nie będzie mógł się składać z więcej niż dwóch stanowisk na jeden lokal mieszkalny (w domu jednorodzinnym mogą być dwa).

To jedna z wielu zmian zaproponowanych przez resort infrastruktury w przesłanym niedawno do konsultacji społecznych projekcie zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Pisaliśmy o nich w DGP jako pierwsi („Przepisy budowlane żegnają się z gomułkowszczyzną”, DGP 96/2016).

Postulowane zmiany dotyczyć mają wielu norm związanych z projektowaniem i wznoszeniem budynków. Jak jednak zaznacza ministerstwo, nie będą modyfikować aktualnego współczynnika przenikania ciepła dla okien. A tego domagają się przedstawiciele deweloperów. W ocenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich obecnie obowiązujący współczynnik został bowiem ustalony na poziomie, który de facto wymaga w nowych inwestycjach montowania zawsze okien trzyszybowych. A to podraża inwestycję. Budujący przekonują, że resort w ogóle nie powinien określać wymagań w zakresie charakterystyki energetycznej dla stolarki okiennej, a jedynie wskazać dopuszczalne poziomy zużycia energii przez cały budynek.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie zgadza się jednak z tymi twierdzeniami.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane