statystyki

Decyzja o scaleniu gruntów musi być podjęta przy udziale geodety

autor: AR18.05.2016, 19:00
geodeta

Zatwierdzenie projektu scalenia następuje po jego upublicznieniu i niezłożeniu zastrzeżeń przez większość uczestników scalenia (właścicieli, samoistnych posiadaczy, zarządców lub użytkowników gruntów położonych na obszarze scalenia)źródło: ShutterStock

Starosta zamierza dokonać scalenia części gruntów na terenie powiatu. Powołał do tego specjalną komisję. Zastanawia się jednak, czy w procesie scalenia gruntów obligatoryjnie musi uczestniczyć geodeta.

Tak. W myśl art. 1 ustawy z 26 marca 1982 r. o scaleniu i wymianie gruntów (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 700 ze zm.) celem scalenia gruntów jest m.in. tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu. Proces ten polega więc na połączeniu w jedną całość wielu rozdrobnionych lub też położonych w niekorzystnej konfiguracji nieruchomości, przy czym otrzymana w ten sposób nieruchomość jest następnie dzielona. Cały proces jest zazwyczaj skomplikowany, długotrwały oraz kosztowny.

Choć zatwierdzenie projektu scalenia gruntów następuje w drodze decyzji starosty, to dokument ten sporządza geodeta, który współpracuje ze specjalną komisją powołaną przez starostę. Sporządzenie projektu scalenia gruntów musi poprzedzać czynność geodety polegająca na oszacowaniu gruntów objętych scaleniem. Geodeta dokonuje tego, stosując zasady określone przez uczestników scalenia w formie uchwały.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane