statystyki

Nie ma swobody na rynku obrotu nieruchomościami rolnymi

autor: _30.05.2016, 10:21; Aktualizacja: 30.05.2016, 10:25
Rolnik

Sprzedaż państwowych gruntów wstrzymano na pięć latźródło: ShutterStock

Od miesiąca obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące m.in. sprzedaży oraz dziedziczenia gruntów rolnych. Nowe regulacje wywołują zamieszanie na rynku i niepokój u osób posiadających grunty rolne.

Zmiany przyniosła ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ma ona zarówno zwolenników, jak i zdeklarowanych przeciwników. Pierwsi twierdzą, że wprowadzenie nowości to jedyny sposób na zachowanie własności ziemi przez polskich rolników. Osoby niechętne wskazują, że wpłynie ona negatywnie na życie gospodarcze, wywołując przede wszystkim spadek cen ziemi.

Wejście w życie nowych regulacji było spowodowane upływem okresu ochronnego, który dotyczył nabywania polskiej ziemi przez cudzoziemców. Aby zatrzymać wyprzedaż majątku rolnego, ustawodawca wprowadził nowy przepis. Wynika z niego, że przez 5 lat ziemie należące do Skarbu Państwa nie będą podlegały sprzedaży. Podstawową formą gospodarowania takimi użytkami rolnymi stanie się więc dzierżawa.

Jednak niektóre zostały wyłączone spod regulacji ustawowych. Sprzedaż będzie możliwa w przypadku nieruchomości:

● rolnych o powierzchni do 2 hektarów;

● przeznaczonych na cele inne niż rolne;

● położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych;


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-05-30 13:06) Zgłoś naruszenie 30

    Swoboda na rynku obrotu nieruchomościami rolnymi będzie - POmiędzy mafią państwową , bankami i szeroko pojętym elementem kryminalnym . A co z setkami tysięcy małych gospodarstw , solą i obrońcą polskiej ziemi ? - spoko , właśnie mafijne ministerstwo POzorantów i Sprzedawczyków ogłosiło , że priorytetowym "programem" rolnym będzie płacenie drobnym rolnikom - po stosownym ich zmiękczeniu - za , cytuję : trwałe pozbycie się gospodarstwa . Wyszło Szydło z meliny .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane