statystyki

Grozi nam 10 mld zł kary za niewdrożenie dyrektywy wodnej

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.07.2016, 07:32; Aktualizacja: 04.07.2016, 09:38

Polska nie dokonała pełnej i prawidłowej transpozycji przepisów dyrektywy wodnej, uchybiając spoczywającym na niej zobowiązaniom. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

TSUE zauważył, iż w czasie postępowania Polska nie była w stanie wskazać konkretnych regulacji krajowych pozwalających na stwierdzenie, że przepisy dyrektywy zostały prawidłowo implementowane. Nie dopełniła też m.in. obowiązku monitorowania stanu wód powierzchniowych, podziemnych oraz obszarów chronionych poprzez utworzenie i stosowanie programów. – To efekt działań poprzedniego rządu, który jest odpowiedzialny za zaniedbania w tym zakresie – komentuje Paweł Mucha, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Faktycznie pierwsze zastrzeżenia Komisja Europejska kierowała wobec RP już w 2008 r. i wzywała do usunięcia uchybień. Co prawda w 2009 r. Polska informowała komisję o kolejno przyjmowanych aktach prawnych, niemniej jednak KE wskazała, że nasze prawo nie dokonuje właściwej i pełnej transpozycji przepisów dyrektywy. Po upływie terminu wyznaczonego przez komisję Polska przyjęła ustawę z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne, a także dwa rozporządzenia ministra środowiska z 2011 r. oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu opracowywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy. Uwzględniając odpowiedzi i notyfikowane akty prawne, KE zrezygnowała z części zarzutów, ale utrzymywała nadal, że sytuacja dotycząca transpozycji dyrektywy jest niezadowalająca, i z tego powodu postanowiła wnieść skargę do Trybunału.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane