statystyki

Grozi nam 10 mld zł kary za niewdrożenie dyrektywy wodnej

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.07.2016, 07:32; Aktualizacja: 04.07.2016, 09:38

Polska nie dokonała pełnej i prawidłowej transpozycji przepisów dyrektywy wodnej, uchybiając spoczywającym na niej zobowiązaniom. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

TSUE zauważył, iż w czasie postępowania Polska nie była w stanie wskazać konkretnych regulacji krajowych pozwalających na stwierdzenie, że przepisy dyrektywy zostały prawidłowo implementowane. Nie dopełniła też m.in. obowiązku monitorowania stanu wód powierzchniowych, podziemnych oraz obszarów chronionych poprzez utworzenie i stosowanie programów. – To efekt działań poprzedniego rządu, który jest odpowiedzialny za zaniedbania w tym zakresie – komentuje Paweł Mucha, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Faktycznie pierwsze zastrzeżenia Komisja Europejska kierowała wobec RP już w 2008 r. i wzywała do usunięcia uchybień. Co prawda w 2009 r. Polska informowała komisję o kolejno przyjmowanych aktach prawnych, niemniej jednak KE wskazała, że nasze prawo nie dokonuje właściwej i pełnej transpozycji przepisów dyrektywy. Po upływie terminu wyznaczonego przez komisję Polska przyjęła ustawę z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne, a także dwa rozporządzenia ministra środowiska z 2011 r. oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu opracowywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy. Uwzględniając odpowiedzi i notyfikowane akty prawne, KE zrezygnowała z części zarzutów, ale utrzymywała nadal, że sytuacja dotycząca transpozycji dyrektywy jest niezadowalająca, i z tego powodu postanowiła wnieść skargę do Trybunału.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane