statystyki

Informacja poufna: Kto grał prezydentowi na harfie

autor: Ewa Ivanova17.05.2016, 07:22; Aktualizacja: 17.05.2016, 08:45
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Po wniesieniu skargi na bezczynność udostępniono cztery umowy na sporządzenie analizźródło: ShutterStock

Nie tylko recitale na harfie podczas wizyty króla Belgii, tłumaczenia czy usługi fotograficzne. Kancelaria Prezydenta zamawiała też portret Lecha Kaczyńskiego (olejny za 2800 zł) czy kamienną płytę z inskrypcją „Prezydent Lech Kaczyński” (za 3297 zł). Informacje te można znaleźć w wykazie umów cywilnoprawnych (o dzieło i zleceń), jakie zawarła Kancelaria Prezydenta od sierpnia 2015 r. Zestawienie opracowali wolontariusze Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska na podstawie udostępnionych przez urzędników umów.

Jak wynika z tej listy, kancelaria zlecała też sporządzanie pism interwencyjnych i udzielanie merytorycznych odpowiedzi. Wiele umów zawierano także na obsługę interesantów i przygotowywanie projektów pism w ramach usług Biura Informacji i Pomocy Prawnej. 5 tys. zł zapłacono za analizę legislacyjną do kredytów indeksowanych i denominowanych w innej walucie; 10 tys. zł za doradztwo z zakresu prawa karnego i tyle samo z zakresu prawa cywilnego. Zlecano także m.in. dostarczenie materiałów do wystąpień prezydenta RP w czasie wizyt zagranicznych oraz opracowanie tez do wystąpień medialnych jednego z sekretarzy stanu (za 12 tys. zł).

Rejestr nie jest jednak pełny, bo udostępnione skany nie zawierały nazwisk zleceniobiorców: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niepełniących funkcji publicznych. Kancelaria Prezydenta RP wydała decyzję administracyjną o odmowie udostępnienia tych danych. Sieć poskarżyła się na tę decyzję do sądu administracyjnego i czeka na rozstrzygnięcie. Przystąpiła też do podobnej sprawy ze skargi młodego blogera Karola Breguły, któremu odmówiono udostępnienia rejestru umów kancelarii prezydenta Komorowskiego w zakresie personaliów kontrahentów.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane