statystyki

Czy WOPR może żądać pieniędzy za akcję ratowcznią?

autor: Małgorzata Raczkowska16.05.2016, 10:30; Aktualizacja: 16.05.2016, 10:33
Ratownicy muszą wystawić rachunek, a gdy przyjmą gotówkę do ręki – pokwitowanie

Ratownicy muszą wystawić rachunek, a gdy przyjmą gotówkę do ręki – pokwitowanieźródło: Creative Commons
autor zdjęcia: Marcin n®

W zeszły weekend rozpoczęliśmy z kolegami sezon żeglarski. Pływaliśmy omegą. Wiało mocno, a że żeglarze z nas początkujący, mieliśmy wywrotkę – opowiada pan Jerzy. – Szybko podpłynął WOPR, wyciągnęli nas z wody i zapytali, czy postawić łódkę. Było zimno, powiedzieliśmy, że tak. Potem odholowali nas do przystani. I tu – zdziwienie. Dostaliśmy rachunek za pomoc. Czy WOPR ma prawo żądać pieniędzy za akcję ratowniczą – pyta czytelnik. – Tego samego dnia jachty stawiały przy pomocy ratowników jeszcze dwie załogi.

Tak. Statutowe działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego co do zasady finansowane są z budżetu państwa, czyli z naszych podatków. WOPR nie pobiera więc opłat za pomoc ludziom, którzy znaleźli się w tarapatach. Ratownicy nie mają jednak obowiązku ratowania mienia. Mogą to zrobić i robią, ale odpłatnie. Dlaczego? Bo akcja ratownicza kosztuje. Kosztują czas ratowników, paliwo, amortyzacja sprzętu. Pan Jerzy nie może mieć więc pretensji, że dostał rachunek. Jest tylko jedno zastrzeżenie: przed rozpoczęciem akcji ratownicy powinni zapytać poszkodowanych, czy są zainteresowani pomocą (co zrobili), i wyjaśnić wyraźnie, że pomoc będzie płatna (czego nie zrobili). Koszt bywa bardzo różny, zależy w dużej mierze od rodzaju jednostki, ewentualnych komplikacji i trudności w doprowadzeniu łodzi do porządku, czasu akcji, odległości holowania. Może to być 100–150 zł, może być nawet 10 proc. wartości jachtu.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • R2(2016-05-17 19:06) Zgłoś naruszenie 30

  Zgadzam się z przedmówcą. Działania WOPR nie są finansowane z budżetu. Mogą być dotowane przez gminy i samorządy, ale jest to coraz rzadsze. Co do opłat za akcje ratownicze, to ratowanie życia jest bezcenne, natomiast ratowanie sprzętu może kosztować

  Odpowiedz
 • Ryś(2016-05-17 18:41) Zgłoś naruszenie 21

  "Działania WOPR są co do zasady finansowane z budżetu państwa"? Co za bzdura! Nie wiem kim jest Pani Małgorzata Raczkowska, ale pojęcie w temacie ma niestety zerowe. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Chenia(2016-05-18 15:00) Zgłoś naruszenie 10

  Już pomijając fakt, że "WOPR" to tylko nazwa, którą każdy może nadać dowolnemu stowarzyszeniu. Obecnie podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego jest dokładnie 111 i są to stowarzyszenia, które utrzymują się ze składek członków. Dotacje panstwowe na ratownictwo wodne są rozdawane w wyniku konkursów, ale jest to jedna z najubożej dofinansowywanej działalności.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane