statystyki

Mamy obowiązek udzielania pomocy ofiarom wypadków

autor: Małgorzata Raczkowska16.12.2015, 10:10; Aktualizacja: 19.12.2015, 12:07
wypadek przy pracy

Po ustaniu zagrożenia należy się upewnić, czy nikt z naszych bliskich nie ucierpiał i czy nie potrzebuje pomocy.źródło: ShutterStock

Niedawne zamachy w Paryżu skłoniły mnie do zastanowienia, jak się zachować, gdy staniemy się przypadkowymi świadkami, albo – nie daj Boże – weźmiemy udział jako pokrzywdzeni w jakimś niebezpiecznym zdarzeniu, wypadku masowym. Refleksja naszła mnie w związku z odległymi zamachami, ale przecież coś takiego może się stać i u nas. Poza tym zdarzają się jeszcze powodzie, pożary, katastrofy budowlane – każdy z nas powinien być przygotowany na taką okoliczność. Jak się do tego zabrać – zastanawia się czytelniczka.

To prawda, że chociaż nasz kraj wolny jest na razie od zamachów terrorystycznych, katastrofy się zdarzają. Najbardziej spektakularnymi wydarzeniami w ostatnim dziesięcioleciu były zawalenie się hali podczas międzynarodowej wystawy gołębi w 2006 roku (zginęło 65 osób), pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim w 2009 roku (śmierć poniosły 23 osoby), powódź z 2010 roku (zginęło 25 osób) i katastrofa kolejowa pod Szczekocinami z 2012 roku (zginęło 16 osób). W mijającym roku szerokie poruszenie wywołała – choć była zdarzeniem na znacznie mniejszą skalę – śmierć studentów w Bydgoszczy spowodowana wybuchem paniki podczas imprezy otrzęsinowej. W każdym z wymienionych przypadków rannych i poszkodowanych było wielokrotnie więcej. Świadkiem takiego zdarzenia może być praktycznie każdy z nas.

Do niesienia pomocy w razie wypadku zobowiązane są medyczne służby ratownicze i straż pożarna. Służby te – co do zasady – wzajemnie się uzupełniają i sobie pomagają. Nie ma wyraźnej granicy, co leży w ich kompetencjach. Istnieją jednak dwie sytuacje, kiedy w pomoc poszkodowanym powinni zaangażować się świadkowie lub uczestnicy zdarzenia, którzy w nim nie ucierpieli. Pierwsza to czas, zanim odpowiednie służby dotrą na miejsce. Druga ma miejsce, gdy zdarzenie ma charakter masowy, czyli wtedy, gdy liczba poszkodowanych wymagających natychmiastowych działań ratowniczych przekracza możliwości obecnych na miejscu służb.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane