Zamówienia publiczne: Koniec konkurencji w gminach

autor: Sławomir Wikariak16.05.2016, 07:52; Aktualizacja: 16.05.2016, 09:03
pieniądze

Jakie skutki prognozuje BAS?źródło: ShutterStock

Spółki komunalne będą dostawać zlecenia z wolnej ręki. Kilkaset prywatnych firm będzie do likwidacji, a kilkanaście tysięcy pracowników do zwolnienia.

Mimo sprzeciwu opozycji i środowisk przedsiębiorców, negatywnej opinii Rady Dialogu Społecznego oraz krytycznego stanowiska Biura Analiz Sejmowych posłowie PiS przegłosowali przepisy, które pozwalają samorządom dawać zlecenia spółkom komunalnym bez przetargów. W pierwszej kolejności dotknie to przede wszystkim branży gospodarki odpadami. W miastach i gminach, które mają własne spółki zajmujące się tą działalnością, przetargi przestaną być organizowane (w niektórych już wstrzymano planowane postępowania ze względu na oczekiwaną nowelizację). To zaś będzie oznaczało likwidację firm prywatnych, które dzisiaj wywożą ich śmieci – jak wynika z opinii przedstawionej przez BAS, dotknie to przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorców, często firm rodzinnych działających na rynku lokalnym. Paradoksalnie więc nowelizacja przepisów uderzy w tę grupę, która – jak wynika z uzasadnienia rządowego projektu – miała najbardziej na niej skorzystać.

– Ta ustawa prowadzi do likwidacji kilkuset rodzinnych przedsiębiorstw. Premier Morawiecki mówi, że stawia na polską gospodarkę. Jak to się ma do tego, że likwiduje miejsca pracy w polskich firmach? – pytał podczas trzeciego czytania w Sejmie Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane