statystyki

Inwestor publiczny odpowiada za swoje błędy

autor: Michał Culepa12.05.2016, 07:30; Aktualizacja: 12.05.2016, 09:35
podatki dokumenty urzędnik

Niemiecka spółka B., wykonawca przebudowy i remontu dwudziestokilometrowego odcinka drogi krajowej nr 2, pozwała Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i zażądała zapłaty prawie 8 mln zł odszkodowania z tytułu przedłużenia się pracźródło: ShutterStock

Wykonawca zamówienia publicznego – budowy lub remontu drogi – nie może podlegać szczególnej ochronie prawnej tylko dlatego, że inwestorem jest instytucja publiczna. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Niemiecka spółka B., wykonawca przebudowy i remontu dwudziestokilometrowego odcinka drogi krajowej nr 2, pozwała Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i zażądała zapłaty prawie 8 mln zł odszkodowania z tytułu przedłużenia się prac. Remont miał miejsce w 2006 r., zamawiającym była GDDKiA, a projekt był częściowo dofinansowany z funduszy unijnych.

Po przeprowadzonym przetargu, który wygrała powodowa spółka, zawarto umowę opartą na standardowych wzorcach umownych stosowanych przy tego typu pracach, sporządzonych przez Międzynarodową Federację Inżynierów-Konsultantów – FIDIC. W przypadku umówionych prac zastosowano tzw. czerwony wzorzec FIDIC dotyczący kontraktów na budowy prowadzone według projektu zamawiającego. Zgodnie z warunkami zawartego kontraktu w przypadku przedłużenia się prac z winy inwestora termin przekazania gotowej inwestycji miał zostać zmieniony, a z tytułu dodatkowych prac wykonawcy należało się wynagrodzenie.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane