statystyki

Inwestor publiczny odpowiada za swoje błędy

autor: Michał Culepa12.05.2016, 07:30; Aktualizacja: 12.05.2016, 09:35
podatki dokumenty urzędnik

Niemiecka spółka B., wykonawca przebudowy i remontu dwudziestokilometrowego odcinka drogi krajowej nr 2, pozwała Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i zażądała zapłaty prawie 8 mln zł odszkodowania z tytułu przedłużenia się pracźródło: ShutterStock

Wykonawca zamówienia publicznego – budowy lub remontu drogi – nie może podlegać szczególnej ochronie prawnej tylko dlatego, że inwestorem jest instytucja publiczna. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Niemiecka spółka B., wykonawca przebudowy i remontu dwudziestokilometrowego odcinka drogi krajowej nr 2, pozwała Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i zażądała zapłaty prawie 8 mln zł odszkodowania z tytułu przedłużenia się prac. Remont miał miejsce w 2006 r., zamawiającym była GDDKiA, a projekt był częściowo dofinansowany z funduszy unijnych.

Po przeprowadzonym przetargu, który wygrała powodowa spółka, zawarto umowę opartą na standardowych wzorcach umownych stosowanych przy tego typu pracach, sporządzonych przez Międzynarodową Federację Inżynierów-Konsultantów – FIDIC. W przypadku umówionych prac zastosowano tzw. czerwony wzorzec FIDIC dotyczący kontraktów na budowy prowadzone według projektu zamawiającego. Zgodnie z warunkami zawartego kontraktu w przypadku przedłużenia się prac z winy inwestora termin przekazania gotowej inwestycji miał zostać zmieniony, a z tytułu dodatkowych prac wykonawcy należało się wynagrodzenie.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane