statystyki

Przetargi: Nadmierna dokładność nie jest konieczna

autor: Sławomir Wikariak13.05.2016, 07:38; Aktualizacja: 13.05.2016, 14:02
dokumenty, urząd, archiwum

W ofercie, która zdobyła najwyższą punktację, poprzestano na stwierdzeniu, że ponad 80 proc. osób realizujących zlecenie będzie zatrudnionych na podstawie umowy o pracęźródło: ShutterStock

Jeśli organizator przetargu przyznaje dodatkowe punkty za zatrudnianie na etat w pewnym przedziale procentowym, to firmy nie muszą podawać, ilu konkretnie osobom dają posadę.

TEZA Skoro zamawiający określił w opisie kryteriów oceny ofert, że będzie przyznawał 20 punktów za zatrudnianie powyżej 80 proc. załogi na etat, to przedsiębiorcy mogą w swych ofertach posłużyć się tym samym określeniem. Nie muszą wskazywać konkretnej wartości procentowej czy liczbowej.

STAN FAKTYCZNY W przetargu na utrzymanie czystości w budynkach należących do urzędu miasta zamawiający zażądał, by co najmniej 50 proc. spośród osób, które będą realizowały zlecenie, było zatrudnione na etat. Jednocześnie postanowił premiować tych, którzy zatrudnią na podstawie umowy o pracę większą grupę pracowników. Dlatego też ustanowił kryterium oceny ofert, zgodnie z którym firmy zatrudniające od 50 do 54 proc. zespołu miały otrzymać 0 punktów, od 55 do 65 proc. – 5 pkt, od 66 do 80 proc. – 10 pkt, a powyżej 80 proc. – 20 pkt.

W ofercie, która zdobyła najwyższą punktację, poprzestano na stwierdzeniu, że ponad 80 proc. osób realizujących zlecenie będzie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zamawiający zaakceptował je, przyznając maksymalną liczbę punktów. Konkurencyjny wykonawca w odwołaniu wniesionym do KIO przekonywał, że firmy powinny wskazywać konkretną wartość procentową lub liczbową. Drugi zarzut dotyczył wyjaśnienia rażąco niskiej ceny. W najtańszej ofercie zaproponowano kwotę niższą o 34,5 proc. od szacunkowej wartości zamówienia, a mimo tego zamawiający nie wezwał do wyjaśnień. Uznał bowiem, że nie ma takiego obowiązku, skoro cena ta nie była niższa od średniej cen wszystkich pozostałych ofert.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane