statystyki

Przewoźnik może przegrać proces przez procedury

autor: Marek Wiera10.05.2016, 09:59; Aktualizacja: 10.05.2016, 10:07

Wysłanie wezwania do zapłaty jest warunkiem dochodzenia w sądzie należności z tytułu krajowego przewozu towarów. Dopiero gdy dłużnik nie zareaguje – po trzech miesiącach wolno złożyć pozew.

Dochodzenie przed sądem zapłaty należności z faktur zaakceptowanych, bezspornych, gdy towar lub usługa nie były wadliwe, zazwyczaj kończy się wygraną powoda. Jeżeli należność nie została zapłacona w terminie wskazanym na fakturze, przedsiębiorca może niezwłocznie po jego upływie skierować sprawę do sądu. W procesie cywilnym, po uchyleniu w 2012 r. przepisów o postępowaniu gospodarczym, brak jest generalnego obowiązku wykazywania przed sądem, że dłużnik był wzywany do zapłaty należności, o ile można jednoznacznie określić termin płatności.

Wyjątek w prawie

Szczególną regulację przewiduje polskie prawo przewozowe w przypadku dochodzenia należności wynikających z przewozu krajowego towarów. W razie dochodzenia takich należności obowiązkiem ustawowym przewoźnika, który domaga się spełnienia roszczenia, jest przesłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty.

Zgodnie z art. 75 ust. 1 i 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 915 ze zm.) dochodzenie roszczeń w postępowaniu sądowym przysługuje uprawnionemu po bezskutecznym wezwaniu zobowiązanego do zapłaty. Wezwanie do zapłaty uważa się za bezskuteczne, jeżeli dłużnik wyraźnie odmówił zapłaty bądź nie zapłacił dochodzonych należności w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia mu wezwania. Skierowanie pozwu do sądu przed upływem trzymiesięcznego terminu do zapłaty powinno co do zasady skutkować oddaleniem powództwa w całości.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane