statystyki

Przewoźnik może przegrać proces przez procedury

autor: Marek Wiera10.05.2016, 09:59; Aktualizacja: 10.05.2016, 10:07

Wysłanie wezwania do zapłaty jest warunkiem dochodzenia w sądzie należności z tytułu krajowego przewozu towarów. Dopiero gdy dłużnik nie zareaguje – po trzech miesiącach wolno złożyć pozew.

Dochodzenie przed sądem zapłaty należności z faktur zaakceptowanych, bezspornych, gdy towar lub usługa nie były wadliwe, zazwyczaj kończy się wygraną powoda. Jeżeli należność nie została zapłacona w terminie wskazanym na fakturze, przedsiębiorca może niezwłocznie po jego upływie skierować sprawę do sądu. W procesie cywilnym, po uchyleniu w 2012 r. przepisów o postępowaniu gospodarczym, brak jest generalnego obowiązku wykazywania przed sądem, że dłużnik był wzywany do zapłaty należności, o ile można jednoznacznie określić termin płatności.

Wyjątek w prawie

Szczególną regulację przewiduje polskie prawo przewozowe w przypadku dochodzenia należności wynikających z przewozu krajowego towarów. W razie dochodzenia takich należności obowiązkiem ustawowym przewoźnika, który domaga się spełnienia roszczenia, jest przesłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty.

Zgodnie z art. 75 ust. 1 i 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 915 ze zm.) dochodzenie roszczeń w postępowaniu sądowym przysługuje uprawnionemu po bezskutecznym wezwaniu zobowiązanego do zapłaty. Wezwanie do zapłaty uważa się za bezskuteczne, jeżeli dłużnik wyraźnie odmówił zapłaty bądź nie zapłacił dochodzonych należności w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia mu wezwania. Skierowanie pozwu do sądu przed upływem trzymiesięcznego terminu do zapłaty powinno co do zasady skutkować oddaleniem powództwa w całości.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane