Jej samodzielne przygotowanie przez przedsiębiorcę jest możliwe. Ważne, by zawierała niezbędne elementy przewidziane dla pisma procesowego. Pamiętać trzeba również o opłacie 100 zł
Każdy, więc także przedsiębiorca, który nie zgadza się z decyzją komornika co do podjętych albo zaniechanych przez niego czynności, na skutek czego jego prawa zostały naruszone bądź zagrożone, może wnieść skargę do sądu rejonowego (kodeks postępowania cywilnego może jednak stanowić inaczej), przy którym ten komornik działa. Jeżeli jednak do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, to skargę rozpoznaje ten sąd, który byłby właściwy według ogólnych reguł.
Generalnie egzekucja należy do komornika sądu właściwości ogólnej, czyli miejsca zamieszkania, ewentualnie pobytu w Polsce, a gdy nie znajduje się ono w Polsce - ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce - dłużnika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne. W razie braku podstaw do oznaczenia tejże właściwości egzekucja dokonywana jest przez komornika sądu właściwości ogólnej osoby zobowiązanej względem dłużnika. Z kolei gdy takiej osoby nie ma - egzekucja należy do komornika tego sądu, w którego okręgu znajduje się przedmiot świadczenia lub prawa.
Obowiązkowe elementy
Skarga powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, czyli zawierać:
1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowana,
2) imię i nazwisko lub nazwę oraz miejsce zamieszkania albo adres stron i ich ewentualnych przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
3) nr PESEL lub NIP albo nr KRS wnoszącego skargę,
4) oznaczenie rodzaju pisma, czyli w tym przypadku: skarga,
5) podpis wnoszącego skargę albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
6) wymienienie załączników,
7) określenie zaskarżonej czynności lub tej, której zaniechano,
8) wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności,
9) uzasadnienie.
Od jakiej daty liczyć termin
Na ewentualne wniesienie skargi jest 7 dni liczonych od daty dokonania czynności - jeżeli przedsiębiorca był przy niej obecny lub został o jej terminie zawiadomiony. W innych przypadkach zaś termin liczy się od daty zawiadomienia o dokonaniu czynności, a w razie braku zawiadomienia - od dnia dowiedzenia się o dokonanej czynności.
Z kolei na wniesienie skargi na zaniechanie przez komornika czynności jest 7 dni od daty, w której powinna być ona dokonana.
Konieczna opłata
Stała opłata od omawianej skargi wynosi 100 zł. Dowód jej uiszczenia trzeba załączyć do skargi.
WZÓR
Płock, 21 kwietnia 2016 r.
Do Sądu Rejonowego
I Wydział Cywilny
w Płocku
Wierzyciel: Martyna Igrekowska
prowadząca działalność gospodarczą pod firmą
Usługi Logistyczne Martyna Igrekowska z siedzibą w Płocku
(NIP 774-000-11-22)
ul. Wodna 678, 09-400 Płock
Dłużnik: Dagmara Nowak
prowadząca działalność gospodarczą pod firmą
Usługi Transportowe Dagmara Nowak
ul. Kwadratowa 432, 09-400 Płock
Opłata stała 100 zł
Km 00/16
Skarga wierzyciela na czynność komornika
Działając w imieniu własnym, na podstawie art. 767 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego, zaskarżam w całości czynność komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Płocku Niny Nowak z 15 kwietnia 2016 r. w sprawie Km 00/16 polegającą
na umorzeniu postępowania egzekucyjnego (data otrzymania postanowienia – 18 kwietnia 2016 r.) i wnoszę o:
uchylenie ww. postanowienia.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 15 kwietnia 2016 r., wydanym w sprawie Km 00/16, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Płocku Nina Nowak umorzyła postępowanie wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji z majątku dłużniczki na podstawie art. 824 par. 1 pkt 3 k.p.c.
Według ww. komornika egzekucja z owego majątku okazała się bezskuteczna, ponieważ zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty podatków okazało się niemożliwe. Wobec ruchomości w postaci 4 pojazdów zastosowano wpis wzmianki o blokadzie przez sąd i inne organy. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku zaś prowadzi przeciwko dłużniczce egzekucję administracyjną.
Przed wydaniem ww. postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego komornik nie wysłuchała wierzyciela, a jedynie - dłużniczki. Naruszyła tym samym art. 827 par. 1 k.p.c. W świetle cytowanego przepisu przed zawieszeniem lub umorzeniem postępowania należy wysłuchać wierzyciela i dłużnika. Nie dotyczy to jedynie wypadku, gdy istnieje wykonalne orzeczenie uzasadniające zawieszenie postępowania lub prawomocne orzeczenie uzasadniające umorzenie postępowania albo gdy zawieszenie lub umorzenie ma nastąpić z mocy samego prawa lub z woli wierzyciela. Wskazane wyjątki w przedmiotowej sprawie nie wystąpiły.
Z tych względów wnoszę jak na wstępie.
W załączeniu:
– dowód uiszczenia opłaty sąd. od skargi,
– odpis skargi.
Martyna Igrekowska
(właściciel Usługi Logistyczne
Martyna Igrekowska)
/>
Podstawa prawna
Art. 767 par. 1-4 oraz art. 895 par. 1 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.).
Art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1025 ze zm.).