statystyki

KRS będzie bardziej reprezentatywna dla całego środowiska

autor: Piotr Szymaniak09.05.2016, 07:38; Aktualizacja: 09.05.2016, 09:17
Rafał Puchalski

Sędzia Rafał Puchalski z Sądu Rejonowego w Jarosławiu, członek zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”źródło: Materiały Prasowe

Dla uniknięcia zarzutów niekonstytucyjności lub groźby zablokowania prac KRS wystarczyłaby odrobina dobrej woli z obu stron: z jednej ustawowa gwarancja prawa do kandydowania przez obecnych członków, a z drugiej właśnie zrzeczenie się - mówi w wywiadzie dla DGP sędzia Rafał Puchalski z Sądu Rejonowego w Jarosławiu, członek zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wprowadza ona m.in. zakaz łączenia funkcji prezesa lub wiceprezesa sądu z członkostwem w radzie. To dobrze?

Taki przepis nie budzi moich wątpliwości. PiS już w latach 2005–2007 próbował wprowadzić podobne ograniczenie, polegające na zakazie kandydowania do KRS prezesów i wiceprezesów sądów. Wówczas TK stwierdził jednak, że  jest to niezgodne z konstytucją, ponieważ ogranicza bierne prawo wyborcze. Zgodnie z projektem taka osoba może kandydować i zostać członkiem KRS, ale kiedy już zostanie wybrana, będzie musiała zrezygnować z funkcji. Takie rozwiązanie nie ogranicza więc prawa prezesów do kandydowania.

KRS jest organem konstytucyjnym, który powinien być bardzo niezależny. A trzeba pamiętać o podległości administracyjnej prezesów sądów wobec ministra sprawiedliwości, której się nie da uniknąć. Siłą rzeczy jest to podległość organom władzy wykonawczej i z uwagi na to, dla dobra wymiaru sprawiedliwości, prezesi sądów zasiadający w KRS powinni z tych funkcji zrezygnować.

Projekt zmienia też zasady wyboru do KRS sędziów reprezentujących sądy powszechne, tak by umożliwić wybór do rady nawet sędziów z najniższego szczebla. W tym celu zostanie utworzonych 11 okręgów wyborczych, z każdego z nich do rady wejdzie jeden kandydat. Okręgi nie będą się jednak pokrywać z apelacjami.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane