statystyki

Czasami ogłoszenie upadłości to za mało

autor: Ewa Maria Radlińska06.05.2016, 17:00
Były przedsiębiorca złożył wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Były przedsiębiorca złożył wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Istnienie wymagalnych zobowiązań stanowi raczej uzasadnienie dla prowadzenia i intensyfikowania działalności gospodarczej niż jej likwidowania.

TEZA

Klauzulę słuszności czy humanitaryzmu w zakresie ogłoszenia upadłości należy stosować z dużą ostrożnością, zwłaszcza w sytuacji zawinionego wprowadzenia się dłużnika w stan niewypłacalności czy spowodowania pogorszenia tego stanu.

STAN FAKTYCZNY

Były przedsiębiorca złożył wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Sąd oddalił wniosek. Wskazał, że niewypłacalność wnioskodawcy w rozumieniu art. 11 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. z 2003 r. nr 60, poz. 535 ze zm.) zaistniała już w 2007 r. Dłużnik był członkiem zarządu sp. z o.o. i w związku z tym stał się odpowiedzialny za jej zobowiązania na mocy wyroku sądu, niewątpliwie wskutek rażącego niedbalstwa dłużnika. Nadto sąd stwierdził, że jego niewypłacalność powstała w czasie prowadzenia przez niego działalności gospodarczej, a zatem już wówczas powinien on zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości. Co do przyczyn niewypłacalności stwierdzono, że nie należą one do wyjątkowych i niezależnych od wnioskodawcy, a więc przeprowadzenie postępowania upadłościowego nie znajduje uzasadnienia względami słuszności lub humanitarnymi. Wnioskodawca złożył zażalenie.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane