statystyki

SN: Jeden głos to za mało dla uchwały rady wierzycieli

autor: Michał Culepa26.04.2016, 07:19; Aktualizacja: 26.04.2016, 07:51

W radzie wierzycieli upadłej spółki uchwały zapadają większością głosów, która powinna być ustalona w stosunku do pełnego składu tej rady – orzekł Sąd Najwyższy.

W lutym 2015 r. została ogłoszona upadłość likwidacyjna spółki D. Powołano syndyka, który sporządził spis inwentarza masy upadłości, oszacował wartość przedsiębiorstwa i jego składników, które miały zostać wystawione na sprzedaż. W marcu została powołana rada wierzycieli upadłej spółki, reprezentująca trzy podmioty komercyjne: bank B., spółki P. oraz V. oraz dwa podmioty publicznoprawne – ZUS oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

20 kwietnia 2015 r. odbyło się posiedzenie rady wierzycieli, na którym przyjęto uchwałę w sprawie sprzedaży przedsiębiorstwa spółki D. oraz podwyższenia ceny wywoławczej. Za uchwałą zagłosował jednak tylko przedstawiciel banku B. Reprezentanci spółki P. i GDDKiA wstrzymali się od głosu, zaś pełnomocnik ZUS nie został w ogóle dopuszczony do głosowania – nie dysponował stosownymi upoważnieniami. Uchwałę tę uchylił jednak sędzia komisarz, powołując się na art. 207 ust. 1 prawa upadłościowego w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. Stanowił on wówczas, że rada wierzycieli wykonuje czynności przez podjęcie uchwał na posiedzeniach, zaś jej uchwały zapadają większością głosów. W związku z tym, że spośród czterech obecnych członków rady, dwóch wstrzymało się od głosu, a jeden w ogóle nie głosował, uchwała nie mogła być przyjęta, gdyż nie głosowała za nią większość przynajmniej obecnych na głosowaniu (ważny głos „za” był tylko jeden).


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane