statystyki

Dzikich lokatorów też trzeba eksmitować

autor: Jan Ludwikowski25.04.2016, 19:00
Kamienica

Po uregulowaniu sytuacji prawnej kamienicy trzeba przedsięwziąć działania polegające na odzyskaniu nieruchomościźródło: ShutterStock

Pan Dariusz odziedziczył po mieszkającym za granicą dziadku miejską kamienicę. – Nie sądziłem, że zostanę uwzględniony w testamencie – pisze czytelnik. – Zdziwiłem się jeszcze bardziej, gdy okazało się, że kilka mieszkań jest zajętych przez dzikich lokatorów. Są to młodzi ludzie, którzy nazywają siebie squattersami. Chociaż nie mają żadnego tytułu prawnego do lokali, nie chcą ich opuścić. W jaki sposób pozbyć się nieproszonych gości – pyta pan Dariusz.

W języku potocznym mianem „squat” określa się opuszczoną nieruchomość, zamieszkiwaną przez nieformalną grupę. Squattersi z reguły mają odmienne od tradycyjnego podejście do życia. Kwestionują sens prawa własności i zasadność płacenia danin na rzecz państwa. Domy i kamienice, w których żyją, choć pozostawione przez prawowitych właścicieli, często odzyskują dawny blask i koloryt.

Z informacji przekazanych przez pana Dariusza nie wynika, czy uporządkował już sprawy spadkowe. Tymczasem przed zgłoszeniem sprawy na policję należy dokonać niezbędnych czynności, które potwierdzą właścicielskie prawo do nieruchomości. Przede wszystkim konieczne jest złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i ogłoszenie testamentu. Właściwy jest sąd ostatniego miejsca pobytu spadkodawcy w Polsce, a w jego braku – sąd miejsca położenia nieruchomości. Postanowienie składu orzekającego będzie podstawą do dokonania wpisu w księdze wieczystej.

Po uregulowaniu sytuacji prawnej kamienicy trzeba przedsięwziąć działania polegające na odzyskaniu nieruchomości. Brak możliwości osiągnięcia porozumienia z dzikimi lokatorami będzie oznaczał konieczność uzyskania wyroku eksmisyjnego. Bez niego czytelnik nie ma prawa pozbyć się squattersów! Aby sąd wydał wyrok, trzeba wnieść pozew do wydziału cywilnego. Po zakończeniu postępowania i uprawomocnieniu się orzeczenia należy jeszcze zdobyć klauzulę wykonalności. Później trzeba zgłosić się do komornika sądowego, który w asyście policji powinien doprowadzić do opróżnienia zajętych lokali.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane