statystyki

Ważą się losy opłat komorniczych

autor: Piotr Szymaniak19.04.2016, 07:36; Aktualizacja: 19.04.2016, 09:21
pieniądze

Część komorników powiększa opłaty egzekucyjne o 23 proc. VATźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, czy komornicy mogą doliczać VAT do stawek egzekucyjnych. To kwestia nie tylko interesów tej grupy zawodowej, lecz kosztów postępowań w ogóle.

Zagadnienie prawne skierował do SN Sąd Okręgowy w Białymstoku. Pyta w nim, czy komornik sądowy, określając koszty postępowania egzekucyjnego, jest uprawniony do powiększenia opłaty o VAT. Innymi słowy, czy może przerzucać ten podatek na dłużnika lub wierzyciela, zwiększając tym samym koszty postępowania, czy też ma odprowadzać go samodzielnie, uszczuplając swoje dochody.

Problem narodził się w czerwcu 2015 r., kiedy minister finansów opublikował interpretację ogólną w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez komorników sądowych (Dz.Urz. Min. Fin. z 15 czerwca 2015 r. poz. 41, weszła w życie w październiku). Zajął w niej stanowisko, zgodnie z którym czynności te stanowią świadczenie usług za wynagrodzeniem i z tego względu podlegają opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych. Tym samym została zmieniona poprzednia interpretacja z 2004 r., zgodnie z którą komornicy są uznawani za organ władzy publicznej i tym samym zwalnia się ich z VAT.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane