statystyki

Ważą się losy opłat komorniczych

autor: Piotr Szymaniak19.04.2016, 07:36; Aktualizacja: 19.04.2016, 09:21
pieniądze

Część komorników powiększa opłaty egzekucyjne o 23 proc. VATźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, czy komornicy mogą doliczać VAT do stawek egzekucyjnych. To kwestia nie tylko interesów tej grupy zawodowej, lecz kosztów postępowań w ogóle.

Zagadnienie prawne skierował do SN Sąd Okręgowy w Białymstoku. Pyta w nim, czy komornik sądowy, określając koszty postępowania egzekucyjnego, jest uprawniony do powiększenia opłaty o VAT. Innymi słowy, czy może przerzucać ten podatek na dłużnika lub wierzyciela, zwiększając tym samym koszty postępowania, czy też ma odprowadzać go samodzielnie, uszczuplając swoje dochody.

Problem narodził się w czerwcu 2015 r., kiedy minister finansów opublikował interpretację ogólną w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez komorników sądowych (Dz.Urz. Min. Fin. z 15 czerwca 2015 r. poz. 41, weszła w życie w październiku). Zajął w niej stanowisko, zgodnie z którym czynności te stanowią świadczenie usług za wynagrodzeniem i z tego względu podlegają opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych. Tym samym została zmieniona poprzednia interpretacja z 2004 r., zgodnie z którą komornicy są uznawani za organ władzy publicznej i tym samym zwalnia się ich z VAT.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane