statystyki

RPO: Konstytucja pozwala się zrzeszać, również w IPN

autor: Ewa Ivanova19.04.2016, 07:36; Aktualizacja: 19.04.2016, 10:31
IPN

Zakaz przynależności do związku zawodowego wynika w ustawie o IPN z samego statusu pracownika lub prokuratora IPNźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: MICHAL FLUDRA

Zakaz zrzeszania się prokuratorów i pracowników IPN w związkach zawodowych jest niekonstytucyjny. Tak uważa rzecznik praw obywatelskich, który przygotował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Kontrowersje budzą przepisy ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 152). Zgodnie z nimi prezes instytutu nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu. Warunki te muszą spełniać także prokuratorzy i pracownicy instytutu. Takiego ograniczenia prawo nie nakłada na innych prokuratorów ani pracowników prokuratury.

Dlatego też zdaniem dr. Adama Bodnara przepisy ustawy o IPN mogą się okazać niezgodne z konstytucją. Uderzają bowiem w zasadę wolności tworzenia i działania związków zawodowych (art. 12 konstytucji) czy wolność zrzeszania się w związkach zawodowych, organizacjach społeczno-zawodowych rolników oraz w organizacjach pracodawców (art. 59 ust. 1 konstytucji). W ocenie RPO zakres wolności zrzeszania się w związkach zawodowych może podlegać tylko takim ograniczeniom ustawowym, jakie są dopuszczalne przez wiążące Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowe (art. 59 ust. 4 konstytucji).


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane