statystyki

RPO: Konstytucja pozwala się zrzeszać, również w IPN

autor: Ewa Ivanova19.04.2016, 07:36; Aktualizacja: 19.04.2016, 10:31
IPN

Zakaz przynależności do związku zawodowego wynika w ustawie o IPN z samego statusu pracownika lub prokuratora IPNźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: MICHAL FLUDRA

Zakaz zrzeszania się prokuratorów i pracowników IPN w związkach zawodowych jest niekonstytucyjny. Tak uważa rzecznik praw obywatelskich, który przygotował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Kontrowersje budzą przepisy ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 152). Zgodnie z nimi prezes instytutu nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu. Warunki te muszą spełniać także prokuratorzy i pracownicy instytutu. Takiego ograniczenia prawo nie nakłada na innych prokuratorów ani pracowników prokuratury.

Dlatego też zdaniem dr. Adama Bodnara przepisy ustawy o IPN mogą się okazać niezgodne z konstytucją. Uderzają bowiem w zasadę wolności tworzenia i działania związków zawodowych (art. 12 konstytucji) czy wolność zrzeszania się w związkach zawodowych, organizacjach społeczno-zawodowych rolników oraz w organizacjach pracodawców (art. 59 ust. 1 konstytucji). W ocenie RPO zakres wolności zrzeszania się w związkach zawodowych może podlegać tylko takim ograniczeniom ustawowym, jakie są dopuszczalne przez wiążące Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowe (art. 59 ust. 4 konstytucji).


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane