statystyki

Zmiany w Straży Granicznej: W nowym mundurze na granicy kraju

autor: Leszek Jaworski15.04.2016, 07:00
paragraf prawo

Wprowadzenie punktowego systemu rozliczania umundurowania i unifikacja norm bez względu na typ służby w Straży Granicznej (stała, przygotowawcza) to tylko niektóre zmiany wynikające z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 25 marca 2016 r.źródło: ShutterStock

Od 1 kwietnia zmienił się wzór umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej. Dotychczasowe spodnie czy czapki będzie można jednak wykorzystywać jeszcze do 31 marca 2020 r.

Wprowadzenie punktowego systemu rozliczania umundurowania i unifikacja norm bez względu na typ służby w Straży Granicznej (stała, przygotowawcza) to tylko niektóre zmiany wynikające z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 25 marca 2016 r. (Dz.U. poz. 424). Regulacja ta weszła w życie 1 kwietnia. Konieczność wydania nowego aktu była spowodowana nowelizacją delegacji zawartej w art. 65 ust. 8 ustawy z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1402 ze zm.).

Punkty przeliczeniowe

Głównym rozwiązaniem wynikającym z nowego rozporządzenia jest utworzenie centralnego magazynu, który będzie zaopatrywał funkcjonariuszy Straży Granicznej (dalej: SG) w umundurowanie na podstawie indywidualnie składanych zapotrzebowań (za pomocą systemu informatycznego).

Bezpośrednia dystrybucja i rozliczanie należności będą się odbywać przy użyciu przypisanych funkcjonariuszom punktów przeliczeniowych, podobnie jak to jest obecnie w innych formacjach mundurowych. Te zostały obliczone na podstawie norm umundurowania i szacowanych wartości poszczególnych jego składników.

Od 1 kwietnia, czyli od momentu wejścia w życie rozporządzenia, funkcjonariusze przyjmowani do służby otrzymają całkowitą liczbę punktów przewidzianą dla danego pełnego kompletu umundurowania do wykorzystania w okresie 48 miesięcy oraz roczną wartość punktową bielizny i ryczałtu na czyszczenie umundurowania do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy. W kolejnym roku zaopatrzeniowym otrzymają liczbę punktów odpowiadającą wartości rocznej należnych przedmiotów umundurowania.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane