statystyki

Zmiany w Straży Granicznej: W nowym mundurze na granicy kraju

autor: Leszek Jaworski15.04.2016, 07:00
paragraf prawo

Wprowadzenie punktowego systemu rozliczania umundurowania i unifikacja norm bez względu na typ służby w Straży Granicznej (stała, przygotowawcza) to tylko niektóre zmiany wynikające z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 25 marca 2016 r.źródło: ShutterStock

Od 1 kwietnia zmienił się wzór umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej. Dotychczasowe spodnie czy czapki będzie można jednak wykorzystywać jeszcze do 31 marca 2020 r.

Wprowadzenie punktowego systemu rozliczania umundurowania i unifikacja norm bez względu na typ służby w Straży Granicznej (stała, przygotowawcza) to tylko niektóre zmiany wynikające z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 25 marca 2016 r. (Dz.U. poz. 424). Regulacja ta weszła w życie 1 kwietnia. Konieczność wydania nowego aktu była spowodowana nowelizacją delegacji zawartej w art. 65 ust. 8 ustawy z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1402 ze zm.).

Punkty przeliczeniowe

Głównym rozwiązaniem wynikającym z nowego rozporządzenia jest utworzenie centralnego magazynu, który będzie zaopatrywał funkcjonariuszy Straży Granicznej (dalej: SG) w umundurowanie na podstawie indywidualnie składanych zapotrzebowań (za pomocą systemu informatycznego).

Bezpośrednia dystrybucja i rozliczanie należności będą się odbywać przy użyciu przypisanych funkcjonariuszom punktów przeliczeniowych, podobnie jak to jest obecnie w innych formacjach mundurowych. Te zostały obliczone na podstawie norm umundurowania i szacowanych wartości poszczególnych jego składników.

Od 1 kwietnia, czyli od momentu wejścia w życie rozporządzenia, funkcjonariusze przyjmowani do służby otrzymają całkowitą liczbę punktów przewidzianą dla danego pełnego kompletu umundurowania do wykorzystania w okresie 48 miesięcy oraz roczną wartość punktową bielizny i ryczałtu na czyszczenie umundurowania do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy. W kolejnym roku zaopatrzeniowym otrzymają liczbę punktów odpowiadającą wartości rocznej należnych przedmiotów umundurowania.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane