statystyki

Prezes KRN: E-notariat: szybciej, pewniej, taniej

autor: Mariusz Białecki12.04.2016, 16:00
Mariusz Białecki

Mariusz Białeckiźródło: Materiały Prasowe

Cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości rozumiana jako wykorzystanie technologii do tworzenia, przechowywania, udostępniania i przetwarzania danych w postaci cyfrowej to wyzwanie, z którym mierzyły się kolejne ekipy decydentów. Jednak bez większych sukcesów.

Największą słabością realizowanych dotychczas projektów była ich fragmentaryczność i niekompatybilność: wdrażane przez różne podmioty systemy nie były w stanie ze sobą współpracować. Bolączką był brak centralnego ośrodka, który koordynowałby działania podejmowane przez poszczególne jednostki. Wydawało się, że do pełnienia tej roli najbardziej predysponowane było Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (obecnie Ministerstwo Cyfryzacji). Jednakże do tej pory – przynajmniej z punktu widzenia notariatu jako elementu wymiaru sprawiedliwości o charakterze prewencyjnym – nie powstała żadna całościowa wizja, strategia czy plan, który pomógłby skoordynować działania poszczególnych instytucji, chociażby w zakresie obrotu składnikami majątkowymi i ich dziedziczeniem. Dla przykładu: funkcjonują niezależnie od siebie dwa rejestry nieruchomości – ewidencja gruntów i budynków (EGiB) oraz księgi wieczyste – a zawarte w nich dane nie zawsze są tożsame. Dane z ewidencji gruntów w zakresie oznaczenia nieruchomości mają pierwszeństwo przed danymi z Działu I księgi wieczystej. Co to oznacza? Po prostu tyle, że rękojmia wiary publicznej, która jest najważniejszą cechą księgi wieczystej, de facto nie istnieje. Wskazany wyżej dualizm systemu rejestracji nieruchomości oznacza bowiem, że Dział I księgi wieczystej nie jest nią objęty.

Wobec powyższego całościowa koncepcja cyfryzacji przedstawiona na początku tego roku przez minister Annę Streżyńską spotkała się z dużym zainteresowaniem samorządu notarialnego. W trakcie rozmów dostrzeżono możliwość nawiązania współpracy w zakresie modernizacji notariatu, upowszechniania usług notariuszy, ale także ułatwienia Polakom – zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom – bezpiecznej i skutecznej realizacji ich zamierzeń. Efektem tych rozmów jest podpisane 8 marca 2016 r. ramowe porozumienie w zakresie współpracy związanej z cyfrową modernizacją notariatu.

Zakres tej współpracy został określony stosunkowo szeroko. Jednakże jako pierwszy i najbliższy cel uznano stworzenie ogólnopolskiego Elektronicznego Repozytorium Aktów Notarialnych. Rocznie polscy notariusze sporządzają ponad dwa miliony różnego rodzaju aktów notarialnych. Wobec konieczności odnoszenia się w ich treści do informacji zawartych w innych aktach (co w praktyce oznacza dziś obowiązek przedstawienia przez strony czynności wypisów dokumentów przechowywanych w różnych kancelariach notarialnych, czyli czasochłonną konieczność osobistego odwiedzenia tych kancelarii i uzyskania wypisów) Krajowa Rada Notarialna i Ministerstwo Cyfryzacji uznały za zasadne utworzenie Elektronicznego Repozytorium Aktów Notarialnych (ERAN). Obejmowałoby ono akty notarialne sporządzone i znajdujące się w archiwach kancelarii notarialnych oraz wszystkie sporządzone po dniu oficjalnego uruchomienia repozytorium. Zgodnie z przyjętym założeniem w ramach tego systemu notariusze otrzymaliby dostęp do dokumentów w niezbędnym zakresie, z zachowaniem tajemnicy zawodowej. Rozwiązanie to nie tylko pozwoli na weryfikację danych zawartych w aktach notarialnych, ale także na redukcję kosztów związanych z koniecznością każdorazowego pozyskiwania wypisów od rejentów – autorów poszczególnych dokumentów, w ich kancelariach. Niepomijalny jest tu także aspekt oszczędności czasu klientów.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane