statystyki

Rzecznik praw dziecka chce dla nieletnich szerszego dostępu do adwokata

autor: Piotr Szymaniak12.04.2016, 07:16; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:14

Prawo do obrony – fundamentalna gwarancja uczciwego procesu – jest jednym z podstawowych praw oskarżonego. Tymczasem według Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka, przepisy ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 382 ze zm. – dalej: u.p.n.) nie gwarantują dzieciom pełnego prawa do obrony z uwagi na ograniczenie w dostępie do adwokata z urzędu.

Co prawda od 2 stycznia 2014 r. w postępowaniach w sprawach nieletnich obowiązuje instytucja obrony z urzędu, jednak – jak podkreśla RPD – jest ona uzależniona od spełnienia dodatkowych przesłanek. Zgodnie z art. 32c u.p.n. obrońcę z urzędu wyznacza się, jeśli interesy małoletniego i jego rodziców (albo opiekuna prawnego) pozostają w sprzeczności. Prezes sądu wyznacza też profesjonalnego pełnomocnika każdorazowo, jeśli oskarżony jest głuchy, niemy lub niewidomy, zachodzi uzasadniona wątpliwość co do stanu jego zdrowia psychicznego czy też gdy umieszczono go w schronisku dla nieletnich.

Niezależnie od tego osoba poniżej 18. roku życia może złożyć wniosek o ustanowienie dla niej obrońcy z urzędu. I zostanie on uwzględniony przez prezesa sądu, jeśli uzna on, że udział obrońcy w sprawie jest potrzebny, a nieletni lub jego rodzina nie są w stanie ponieść koszów wynagrodzenia obrońcy z wyboru „bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny”.

„Umożliwienie złożenia przez nieletniego wniosku o ustalenie obrońcy z urzędu (bez względu na zdolność do czynności prawnych) realizuje prawo podmiotowe dziecka. W ocenie rzecznika praw dziecka ustawodawca błędnie założył jednak, że posiadanie majątku przez małoletniego lub jego rodziców może być podstawą do ograniczenia mu możliwości korzystania z prawa do bezpłatnej reprezentacji prawnej” – czytamy w piśmie, jakie Marek Michalak skierował do ministra sprawiedliwości. RPD zwraca też uwagę, że przyznanie obrońcy nie zależy tylko od niemożności poniesienia kosztów adwokata, ale też od uznania prezesa sądu. „Decyzja prezesa sądu ma charakter oceny i może skutkować niemożnością ustanowienia obrońcy. Realizacja pełnej ochrony praw dzieci, w tym prawa nieletniego do obrony w postępowaniu w sprawach nieletnich, została tym samym znacznie ograniczona”.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane