statystyki

Czy prywatne nagranie z kamery jest dowodem?

autor: Jan Ludwikowski07.04.2016, 18:00
samochód, kierowca

Nagrania są wykorzystywane także w inny sposób. Otóż kierowcy coraz częściej zgłaszają organom ścigania fakt naruszenia przepisówźródło: ShutterStock

Pan Bartłomiej otrzymał wezwanie na komendę policji, gdzie ma podać tożsamość osoby, która prowadziła jego auto. – Myślałem, że złapał mnie fotoradar – mówi czytelnik. – Na pobliskiej komendzie dowiedziałem się jednak, że całe zamieszanie spowodowało nagranie z prywatnej kamery samochodowej. Podobno widać na nim wymuszenie pierwszeństwa. Mam teraz zgłosić się na posterunek w innej części miasta, gdzie przechowywane jest nagranie. Czy będę mógł odmówić przyjęcia mandatu bez konsekwencji – pyta czytelnik.

Na drogach istnieje wiele zagrożeń, a w skomplikowanych sytuacjach trudno jest stwierdzić, który z uczestników ruchu ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę. Za każdym rogiem może czaić się niebezpieczeństwo w postaci przebiegającego przez jezdnię pieszego lub kierowcy łamiącego zasady ruchu drogowego. Zdarza się też tak, że sprawca wypadku oddala się z miejsca zdarzenia, a poszkodowany nie jest w stanie go zidentyfikować. Dlatego coraz popularniejsze stają się kamery samochodowe. Dzięki takim urządzeniom kierowca może uniknąć odpowiedzialności lub uzyskać należne odszkodowanie.

Nagrania są wykorzystywane także w inny sposób. Otóż kierowcy coraz częściej zgłaszają organom ścigania fakt naruszenia przepisów. Dowód w postaci nagrania może być podstawą wymierzenia mandatu lub grzywny. Mało tego, gdy kierowca odmówi przyjęcia kary, to sprawa trafi do sądu, w którym przewodniczący zarządzi odtworzenie materiału.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • Skaylab(2016-04-08 15:49) Zgłoś naruszenie 235

  Jesli Wy będziecie nagrywać to OK ale jeśli Was to już nie . Tak mysli większość

  Odpowiedz
 • ja(2017-06-13 10:19) Zgłoś naruszenie 1614

  taka nowa moda multi kulti - podpier...lić kogoś, żeby się lepiej poczuć... Tak się rodzi terroryzm.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • sn(2016-04-08 06:43) Zgłoś naruszenie 97

  Dobrze, sąd powinien uwzględniać takie dowody nagrania (bo jak inaczej udowodnić ,gdy ktoś zbiega- będzie mniej trupów na drogach) ,gdyż jest wielu szaleńców na drogach ,wczoraj widziałem na rasie S8 /Broniewskiego w W-wie jak szalał taki , pędząc (ok.120) po pasach zajezdźając innym, nawet nie podawał kierunkowskazów. Stwarza sobie i innym olbrzymie zagrożenie. Policja powinna cywilnymi autami więcej takich "śmigasów w tym motocyklowych" namierzać i dotkliwie karać , mniej będzie wypadków i leczenia za nasze składki ZUS rannych w szpitalach , cierpienia dla ludzi itp.

  Odpowiedz
 • Szyt(2016-05-24 07:11) Zgłoś naruszenie 51

  Właśnie! Artykuły i przepisy na które można się powołać oraz co z tą homologacją? Jest mnóstwo tanich kamer, drogich kamer. Dlaczego policja musi mieć homologowany sprzęt a kamera która nagrywa wykroczenia karalne już nie? Nie jestem za ukrywaniem sprawcy, ale proszę o wyjaśnienie i o przepisy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hahha(2016-04-08 07:48) Zgłoś naruszenie 41

  ale nie zmienia to faktu ze artykuł napisał sprzedawca kamer lub Ktoś z bliskiego otoczenia...

  Odpowiedz
 • song(2016-04-08 17:09) Zgłoś naruszenie 25

  I czy kamera ma homologację, bo tylko takie urządzenia mogą być ewen. brane pod uwag

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kierowca(2016-04-08 07:39) Zgłoś naruszenie 22

  kółka łowieckie powinny płacić OC i NW , za zwierzęta pod ochroną . By nie przejechać zwierząt , to samochód rozwalony w rowie , bo sarny przelatywały jezdnie . / była na miejscu zdarzenia policja / A ubezpieczalnia przysłała pismo , że sprawcy zdarzenia nie wykryto .

  Odpowiedz
 • kierowca(2016-04-08 09:40) Zgłoś naruszenie 15

  Artykuł OK pod warunkiem, że autor poda na jakie przepisy prawne może się powołać policja, poszkodowany czy każdy nagrywający na kamerę wykroczenie

  Odpowiedz
 • tofik(2019-12-13 00:24) Zgłoś naruszenie 00

  jakoś nie ma krzyków że przecież w niemczech jest zakaz pod grozbą kary z kamerką??

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Paweł (2020-05-25 20:50) Zgłoś naruszenie 00

  Witam czy jak dostałem madat a podobno policja ma nagranie to czy mogie je obejrzeć itp i sprawdzi. Czy naprawdę popełniłem te przestępstwo gdzie bym musiał się zgłosić czy już za puzino ?? Podobno sytuacja była kamerowania z radiowozu a policjant nawet mi nie pokazał nagrania tylko mie pouczył nastraszyl i wypisał madat karny co mogie teraz zrobi z tą sprawą

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane