statystyki

Poszkodowany nie będzie płacił za błędy ustawodawcy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.03.2016, 07:42; Aktualizacja: 30.03.2016, 08:39
pieniądze

Projektodawcy zaproponowali uzupełnienie katalogu podmiotów, które z mocy prawa są zwolnione od ponoszenia kosztów sądowych, właśnie o przypadki wynikające z zakwestionowania przez TK obowiązujących przepisówźródło: ShutterStock

Osoby wnoszące o wznowienie postępowania w związku z uznaniem przez Trybunał Konstytucyjny normy, na postawie której zapadł wyrok, za niezgodną z ustawą zasadniczą, nie będą uiszczać opłaty sądowej.

Z urzędu zwolnieni mają być z kosztów sądowych również dochodzący naprawienia szkody spowodowanej uchwaleniem przez Sejm przepisów niezgodnych z konstytucją. Tak zakłada przygotowany przez Senat projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Propozycje stanowią realizację postulatu zawartego w dwóch odrębnych petycjach przekazanych marszałkowi Senatu przez obywateli. W pierwszej z nich podniesiono, że takie zmiany w zakresie skargi o wznowienie postępowania są konieczne, aby chronić jednostki przed bezprawiem legislacyjnym. „Skoro prawodawca uchwalił wadliwe przepisy i wznowienie jest tego konsekwencją, to wymóg ponoszenia kosztów przez stronę (...) narusza zasady współżycia społecznego i zasadę demokratycznego państwa prawnego” – uważają autorzy petycji.

Dodają, że obecne rozwiązanie, zgodnie z którym ostatecznie to druga strona sporu może być obciążona kosztami, jest niewystarczające. W niektórych przypadkach może się okazać, że ich wyegzekwowanie po zakończonym procesie jest niemożliwe.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane