statystyki

Poszkodowany nie będzie płacił za błędy ustawodawcy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.03.2016, 07:42; Aktualizacja: 30.03.2016, 08:39
pieniądze

Projektodawcy zaproponowali uzupełnienie katalogu podmiotów, które z mocy prawa są zwolnione od ponoszenia kosztów sądowych, właśnie o przypadki wynikające z zakwestionowania przez TK obowiązujących przepisówźródło: ShutterStock

Osoby wnoszące o wznowienie postępowania w związku z uznaniem przez Trybunał Konstytucyjny normy, na postawie której zapadł wyrok, za niezgodną z ustawą zasadniczą, nie będą uiszczać opłaty sądowej.

Z urzędu zwolnieni mają być z kosztów sądowych również dochodzący naprawienia szkody spowodowanej uchwaleniem przez Sejm przepisów niezgodnych z konstytucją. Tak zakłada przygotowany przez Senat projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Propozycje stanowią realizację postulatu zawartego w dwóch odrębnych petycjach przekazanych marszałkowi Senatu przez obywateli. W pierwszej z nich podniesiono, że takie zmiany w zakresie skargi o wznowienie postępowania są konieczne, aby chronić jednostki przed bezprawiem legislacyjnym. „Skoro prawodawca uchwalił wadliwe przepisy i wznowienie jest tego konsekwencją, to wymóg ponoszenia kosztów przez stronę (...) narusza zasady współżycia społecznego i zasadę demokratycznego państwa prawnego” – uważają autorzy petycji.

Dodają, że obecne rozwiązanie, zgodnie z którym ostatecznie to druga strona sporu może być obciążona kosztami, jest niewystarczające. W niektórych przypadkach może się okazać, że ich wyegzekwowanie po zakończonym procesie jest niemożliwe.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane