statystyki

Sam brak gotówki nie starczy, by sąd zwolnił z kosztów

autor: Elżbieta Pawluk16.02.2016, 08:19; Aktualizacja: 16.02.2016, 09:15
prawo

Sąd apelacyjny oddalił zażalenie.źródło: ShutterStock

TEZA: Nie wystarczy wykazanie, że dany podmiot nie posiada wystarczających wolnych środków pieniężnych, które mógłby przeznaczyć na pokrycie kosztów sądowych. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar przychodów z prowadzonej działalności i wysokość aktywów.

Sygn. akt I ACz 2263/15, POSTANOWIENIE SĄDU APELACYJNEGO W KRAKOWIE z 14 grudnia 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Sąd okręgowy w sprawie z powództwa spółki akcyjnej oddalił wniosek pozwanej spółki z o.o. spółki komandytowej o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata lub radcy prawnego. Wskazał, że pozwana na potwierdzenie złej sytuacji majątkowej przedłożyła jedynie bilans zysków i strat z 2013 r. Wobec upływu znacznego okresu od złożenia wniosków do ich rozpoznania na rozprawie (dwa lata) sąd zapytał przedstawiciela spółki, czy chce uzupełnić wnioski. Ten oświadczył, że nie. W ocenie sądu okręgowego pozwana nie wykazała zatem, że nie posiada dostatecznych środków finansowych na poniesienie kosztów sądowych. Nie przedłożyła żadnych dokumentów obrazujących aktualną sytuację majątkową, a rachunek zysków i strat był niewystarczający. Dodał, że wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu również podlega oddaleniu, gdyż spółka nie wykazała, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie kosztów pomocy prawnej. Pozwana wniosła zażalenie.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane