statystyki

Biblioteka jest uprawniona do windykacji należności

autor: Piotr Pieńkosz19.04.2016, 19:00
książka, książki, literatura

Co do zasady korzystanie z usług bibliotek publicznych, głównie samorządowych, jest bezpłatneźródło: ShutterStock

Otrzymałem pismo z firmy windykacyjnej, w którym ta domaga się zapłaty określonej sumy pieniędzy. Chodzi o karę za przetrzymanie książek wypożyczonych z biblioteki. Mam wątpliwości, czy takie działanie firmy jest zgodne z prawem. Czy samorządowa wypożyczalnia miała prawo porozumieć się z windykatorem w celu dochodzenia roszczeń, w tym podzielić się z tą firmą moimi danymi osobowymi? Chyba nie można porównywać długów, i sposobów ich dochodzenia, wynikających np. z zaciągniętych pożyczek z należnościami wobec biblioteki. Przecież przetrzymanie książki to nie to samo, co zaprzestanie spłaty kredytu, to zupełnie inny ciężar gatunkowy – irytuje się pan Kamil.

Należności pieniężne przysługujące bibliotece wobec jej czytelników są roszczeniami o charakterze cywilnym i mogą być dochodzone takimi samymi metodami, jak każde inne tego rodzaju. Na tej płaszczyźnie dochodzenie zapłaty zaległych rat kredytu jest więc tym samym, co domaganie się spełnienia roszczeń wynikłych z korzystania z usług biblioteki, mimo że brak zapłaty za przetrzymanie książki nie jest czynem tak poważnym jak zaprzestanie regulowania rat kredytu w banku.

Co do zasady korzystanie z usług bibliotek publicznych, głównie samorządowych, jest bezpłatne. Taka instytucja może jednak pobierać opłaty za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych oraz za ich uszkodzenie, zniszczenie lub zagubienie. Wysokość tych opłat jest ustalana przez akt prawa wewnętrznego, czyli regulamin korzystania z biblioteki, który zapisując się do wypożyczalni, trzeba zaakceptować, a następnie się mu podporządkować.

Opłaty za przetrzymanie książki, a więc niezwrócenie jej przed upływem terminu, na jaki została wypożyczona, są naliczane za każdy kolejny dzień zwłoki. Dzieje się tak do momentu zwrotu książki do biblioteki. W regulaminie wypożyczalni są również wskazane sposoby wyliczania opłat przysługujących bibliotece w przypadku zgubienia lub zniszczenia książki.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane