statystyki

Biblioteka jest uprawniona do windykacji należności

autor: Piotr Pieńkosz19.04.2016, 19:00
książka, książki, literatura

Co do zasady korzystanie z usług bibliotek publicznych, głównie samorządowych, jest bezpłatneźródło: ShutterStock

Otrzymałem pismo z firmy windykacyjnej, w którym ta domaga się zapłaty określonej sumy pieniędzy. Chodzi o karę za przetrzymanie książek wypożyczonych z biblioteki. Mam wątpliwości, czy takie działanie firmy jest zgodne z prawem. Czy samorządowa wypożyczalnia miała prawo porozumieć się z windykatorem w celu dochodzenia roszczeń, w tym podzielić się z tą firmą moimi danymi osobowymi? Chyba nie można porównywać długów, i sposobów ich dochodzenia, wynikających np. z zaciągniętych pożyczek z należnościami wobec biblioteki. Przecież przetrzymanie książki to nie to samo, co zaprzestanie spłaty kredytu, to zupełnie inny ciężar gatunkowy – irytuje się pan Kamil.

Należności pieniężne przysługujące bibliotece wobec jej czytelników są roszczeniami o charakterze cywilnym i mogą być dochodzone takimi samymi metodami, jak każde inne tego rodzaju. Na tej płaszczyźnie dochodzenie zapłaty zaległych rat kredytu jest więc tym samym, co domaganie się spełnienia roszczeń wynikłych z korzystania z usług biblioteki, mimo że brak zapłaty za przetrzymanie książki nie jest czynem tak poważnym jak zaprzestanie regulowania rat kredytu w banku.

Co do zasady korzystanie z usług bibliotek publicznych, głównie samorządowych, jest bezpłatne. Taka instytucja może jednak pobierać opłaty za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych oraz za ich uszkodzenie, zniszczenie lub zagubienie. Wysokość tych opłat jest ustalana przez akt prawa wewnętrznego, czyli regulamin korzystania z biblioteki, który zapisując się do wypożyczalni, trzeba zaakceptować, a następnie się mu podporządkować.

Opłaty za przetrzymanie książki, a więc niezwrócenie jej przed upływem terminu, na jaki została wypożyczona, są naliczane za każdy kolejny dzień zwłoki. Dzieje się tak do momentu zwrotu książki do biblioteki. W regulaminie wypożyczalni są również wskazane sposoby wyliczania opłat przysługujących bibliotece w przypadku zgubienia lub zniszczenia książki.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane