Uznawanie kwalifikacji prawników: Będą zmiany w organizacji testów

autor: Maciej Suchorabski24.03.2016, 07:00; Aktualizacja: 24.03.2016, 07:05
umowa, prawo, prawnik, podpis

Nowa część pisemna będzie mogła trwać jeden lub dwa dniźródło: ShutterStock

Zgodnie z projektem rozporządzenia zmianie ulegnie zakres przeprowadzanego testu. Co więcej, komisja będzie miała 14 dni od momentu otrzymania informacji o złożeniu wniosku o wpis na listę adwokatów lub radców na przygotowanie zakresu zagadnień objętych sprawdzianem umiejętności.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • znieść przymusy korporacyjne(2016-03-25 14:08) Zgłoś naruszenie 21

  Jak zwykle Polska najbardziej opresyjna jest dla Polaków. Zagraniczny prawnik może wpisać się do korporacji prawniczej. Zagranicznemu prawnikowi zajmie to 3 lata. Polskiemu 9 lat. Ale jak już jest w korporacji, to już może wpisywać się wszędzie. Tymczasem Polak - kończy studia - i traktowany jest przez państwo jako człowiek, który nie ma zawodu.

  Odpowiedz
 • obce to pewnie lepsze :))(2016-03-25 10:44) Zgłoś naruszenie 40

  Polska to kraj absurdów. Mamy dwie korporacje prawnicze - adwokaci i radcowie prawni. Nie wiadomo po co, bo jedna od drugiej się nie różni, odkąd radcom zachciało się prawa karnego. Mamy magistrów prawa - po 5 letnich studia, których wykształcenie nie daje im żadnych uprawnień o ile nie zapiszą się do prywatnych stowarzyszeń, których interesu pilnuje państwo. Mamy prawników z wieloletnim doświadczeniem poza korporacjami - których doświadczenie jest zaprzeczane przez państwo. Mamy wreszcie obcych prawników, którzy w tym kraju mają większe uprawnienia niż prawnicy -polacy. Jeden wielki absurd.

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2016-03-25 08:55) Zgłoś naruszenie 25

  Bzdury wypisują magistrowie prawa, zamiast uczyć się zawodu. idźcie wy na aplikacje, pouczcie się, zdobądźcie doświadczenie i zadajcie egzaminy zawodowe. System szkolenia prawników oparty jest na aplikacji. Magister prawa jest tylko magistrem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • oto LOGIKA polskiego prawa :)))(2016-03-24 11:37) Zgłoś naruszenie 155

  Uznają kwalifikacje zagraniczne - tylko dalej polska magisterka z prawa oznacza, że jesteś bez zawodu. Za granicą adwokatem możesz zostać nawet bez skończenia prawa. Jeśli się kształcisz na prawnika - to zajmuje ci to 3 lata. W Polsce uczysz się prawa 5 lat - i masz "uprawnienia" takie jak absolwent podstawówki. W tym kraju wmawiają, że kilka godzin zajęć z jakiegoś przedmiotu plus praktyka u patrona, w którego żywotnym interesie jest jak najgorsze wykształcenie konkurenta - daje kwalifikacje do uprawiania zawodu. Dla przykładu zajmujesz się zawodowo prawem administracyjnym w urzędzie wojewódzkim przez 10 lat. Według polskiego "racjonalnego" ustawodawcy nie masz żadnym uprawnień i kwalifikacji, żeby reprezentować Jana Kowalskiego przed WSA. Oznacza to że tysiące godzin praktycznej i teoretycznej wiedzy są dla polskiego "racjonalnego" ustawodawcy niczym. Za to aplikant, który miał 20 godzin teoretycznych zajęć plus ZERO PRAKTYKI - może być pełnomocnikiem w pełnym zakresie.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • mgr prawa(2016-03-24 11:15) Zgłoś naruszenie 139

  PIS się na nas wypiął. Miała być ustawa o doradcach prawnych. Oczywiście 8 lat temu akurat dziwnym trafem tylko jej nie zdążyli wprowadzić. Teraz będą uznawać kwalifikacje ludzi, którzy nawet nie władają biegle językiem polskim i którzy kształcili się na prawników 3 lata. Natomiast magistrowie prawa po polskich uczelniach - to talej ludzie drugiej kategorii, jak to się teraz mówi - drugi sort. Widzę, że bez sensu pokładałem nadzieje w tej partii, że coś zmieni. Zwykłe robienie w konia dla uzyskania koniunktury politycznej.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2016-03-24 08:03) Zgłoś naruszenie 20

  Ciekawy artykuł, ale bardziej interesujący byłby na temat jak wygląda szkolenie aplikantów w poszczególnych krajach (innymi słowy model dojścia do zawodu sędziego/adwokata/prokuratora).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane