statystyki

Bychawska-Siniarska ze Strasburga: Polityczny areszt jest niedopuszczalny

autor: Dominika Bychawska-Siniarska22.03.2016, 10:41; Aktualizacja: 22.03.2016, 10:57
Trybunał nie przyznał zadośćuczynienia skarżącemu.

Trybunał nie przyznał zadośćuczynienia skarżącemu.źródło: ShutterStock

Azerbejdżan od dłuższego czasu jest uznawany za wyrodne dziecko Rady Europy. W ostatnich latach doszło tam bowiem do znaczącego osłabienia standardów ochrony praw człowieka. Represje dotykały w szczególności działaczy i organizacje praw człowieka, które ze względu na utrudnienia prawne nie mogły działać oficjalnie. Kulminacją represji wobec działaczy były masowe aresztowania w 2014 r.

2 sierpnia 2014 r. w Baku pod zarzutem nielegalnej działalności gospodarczej, unikania podatków i nadużycia władzy został aresztowany Rasul Jafarov, prawnik i działacz na rzecz praw człowieka. Jest on przewodniczącym Human Rights Club i koordynatorem znanej kampanii „Sing for Democracy”, która miała na celu zwrócenie międzynarodowej uwagi na naruszenia praw człowieka w Azerbejdżanie przed odbywającym się w Baku w 2012 r. finałem konkursu Eurowizji. Aresztowanie działacza było połączone z negatywną kampanią prorządowych mediów, w której został on nazwany szpiegiem i zdrajcą.

5 sierpnia 2014 r. Jafarov zakwestionował tymczasowy areszt, wskazując, że jest on bezprawny i motywowany politycznie. Sąd utrzymał jednak postanowienie, wskazując na ryzyko utrudniania śledztwa lub ucieczki z kraju, jak również na uzasadnione podejrzenie, że aresztowany popełnił zarzucane mu czyny. 19 sierpnia 2014 r. Jafarov złożył w Sądzie Rejonowym w Baku wniosek o zamianę aresztu na areszt domowy lub kaucję. 20 sierpnia sąd oddalił wniosek.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane