statystyki

Nie ma majstrowania w wyroku po jego ogłoszeniu

autor: Ewa Maria Radlińska26.03.2016, 13:00
prawo prawnik

Błąd rozstrzygnięcia w opisywanej sprawie dotyczył zaledwie kosztów postępowaniaźródło: ShutterStock

Doręczenie stronie orzeczenia o innej treści niż ta, którą sąd ogłosił, godzi w dobro wymiaru sprawiedliwości i podważa zaufanie obywateli do sądu.

Stan faktyczny

30 sierpnia 2013 r. ogłoszony został wyrok w sprawie cywilnej. Jak się później okazało, był on inny niż jego papierowy odpowiednik. Niezgodność dostrzegły pozwane.

W ogłoszonej wersji jako strona powodowa zostało wskazane przedsiębiorstwo X. Punkt trzeci wyroku nie zawierał zwrotu „w tym kwotę 3617 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego”. W punkcie 4 nakazano zaś pobrać od pozwanych solidarnie na rzecz Skarbu Państwa 640 zł „dla świadków za stawiennictwo na rozprawie”.

W papierowej wersji orzeczenia jako strona powodowa zostało wskazane już inne przedsiębiorstwo. W punkcie trzecim zasądzono od pozwanych na rzecz interwenienta ubocznego 4989 zł tytułem zwrotu kosztów procesu i 3617 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Z kolei w punkcie czwartym nakazano pobrać od pozwanych na rzecz Skarbu Państwa 640 zł tytułem zwrotu stawiennictwa świadków.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane