statystyki

Nie ma majstrowania w wyroku po jego ogłoszeniu

autor: Ewa Maria Radlińska26.03.2016, 13:00
prawo prawnik

Błąd rozstrzygnięcia w opisywanej sprawie dotyczył zaledwie kosztów postępowaniaźródło: ShutterStock

Doręczenie stronie orzeczenia o innej treści niż ta, którą sąd ogłosił, godzi w dobro wymiaru sprawiedliwości i podważa zaufanie obywateli do sądu.

Stan faktyczny

30 sierpnia 2013 r. ogłoszony został wyrok w sprawie cywilnej. Jak się później okazało, był on inny niż jego papierowy odpowiednik. Niezgodność dostrzegły pozwane.

W ogłoszonej wersji jako strona powodowa zostało wskazane przedsiębiorstwo X. Punkt trzeci wyroku nie zawierał zwrotu „w tym kwotę 3617 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego”. W punkcie 4 nakazano zaś pobrać od pozwanych solidarnie na rzecz Skarbu Państwa 640 zł „dla świadków za stawiennictwo na rozprawie”.

W papierowej wersji orzeczenia jako strona powodowa zostało wskazane już inne przedsiębiorstwo. W punkcie trzecim zasądzono od pozwanych na rzecz interwenienta ubocznego 4989 zł tytułem zwrotu kosztów procesu i 3617 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Z kolei w punkcie czwartym nakazano pobrać od pozwanych na rzecz Skarbu Państwa 640 zł tytułem zwrotu stawiennictwa świadków.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane