statystyki

Strączyński: Nielegalne dowody w sprawie karnej to powrót do PRL

autor: Maciej Strączyński26.03.2016, 07:00; Aktualizacja: 26.03.2016, 11:24
Jeśli policjant przeszukuje mieszkanie w poszukiwaniu skradzionych rzeczy i znajdzie narkotyki, to oczywiste jest, że dowód z takiego przeszukania, legalnego i prawidłowo prowadzonego, zostanie wykorzystany w sprawie narkotykowej

Jeśli policjant przeszukuje mieszkanie w poszukiwaniu skradzionych rzeczy i znajdzie narkotyki, to oczywiste jest, że dowód z takiego przeszukania, legalnego i prawidłowo prowadzonego, zostanie wykorzystany w sprawie narkotykowejźródło: ShutterStock

Nawet w czasach słusznie minionych nikomu nie przyszło do głowy wprost zapisać w kodeksie, że dowody w sprawie karnej wolno zdobywać nielegalnie.

W ramach kolejnej reformy prawa karnego – uchwalanej obecnie, a dla urozmaicenia nazywanej „odwołaniem poprzedniej reformy” – zaproponowano zniesienie nowego art. 168a kodeksu postępowania karnego. Ten wprowadzony od 1 lipca 2015 r. przepis stanowi, że niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą zabronionego czynu karalnego. Przepis wydaje się truizmem. Pozyskiwanie dowodów do celów postępowania musi być przecież zgodne z prawem, tym się różni prokurator czy sąd od przestępcy. Obecny minister chce jednak przepis skreślić. Dlaczego?

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zaopiniowało tę zmianę dość złośliwie. Stwierdziliśmy, że jeśli ustawodawca zechce skreślić przepis, to oczywiście będzie to niekonstytucyjne. Artykuł 2 konstytucji mówi, że Polska jest państwem prawa, a art. 7 – że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Zatem pozyskiwanie dla sądu dowodów w sposób bezprawny jest po prostu niezgodne z konstytucją. Z tego jednak wynika, że ustawodawca może sobie uchylić art. 168a k.p.k., a i tak nie będzie wolno przeprowadzać dowodów zdobytych bezprawnie. Dlaczego nie zostały przez sąd uwzględnione dowody uzyskane przez „agenta Tomka” przeciwko posłance podejrzanej o korupcję? Dlaczego odrzucono dowody w „aferze gruntowej”, a czynności w tej sprawie sąd uznał za przestępstwo? Artykułu 168a k.p.k. wtedy jeszcze w kodeksie nie było. Ale była konstytucja i zasada tzw. owoców zatrutego drzewa została przez sądy wyprowadzona wprost z konstytucji.

Minister wyciągnął wnioski z opinii Iustitii, bo zrozumiał, że nie wystarczy skreślić przepis. Postanowił więc go zmienić o 180 stopni – oczywiście w formie poprawki, by z nikim tego nie konsultować. Nowy art. 168a ma wprost pozwalać na przeprowadzanie przed sądem dowodów uzyskanych z naruszeniem procedury lub za pomocą przestępstwa. W celu uzyskania dowodu funkcjonariusz nie może jedynie zabić, umyślnie spowodować uszczerbku na zdrowiu oraz pozbawić człowieka wolności. Resztę robić wolno.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Przesłuchanie(2016-03-26 16:49) Zgłoś naruszenie 123

  A tortury bez spowodowania uszczerbku na zdrowiu będzie wolno? Tak, żeby krzywdy pacjentowi krzywdy nie zrobić, ale żeby bolało?

  Odpowiedz
 • Causuperda(2016-03-26 16:00) Zgłoś naruszenie 129

  Oto dowód "na wprost" - kim jest Ziobro jako prawnik. Ogarnięty niepohamowanym parciem do władzy - nie zrezygnuje z zadnego świństwa aby cel uzyskać. Wprowadzone za poprzedniego rządu PiS-LPR-Samoobrona "prawo Ziobry" do powszechnego stosowania tzw prowokacji (czyli wzbudzania działalnosci przestępczej przez tzw organy ścigania - jako test podatności pobudzanego do popełnienia czynu zabronionego) zostało zmiażdżone przez Trybunał Konstytucyjny jako rozwiązanie nie-cywilizowane. Dlatego obecnie tenże Ziobro podjął ofensywę bardziej rozwiniętą: wprowadzenia do Kodeksu uregulowania aprobującego dowody z prowokacji, a jednocześnie rozbicia TK aby przypadkiem ponownie nie zakwestionował harce Ziobry. Wyjątkowo leniwy okaz niedokształconego niby-prawnika.

  Odpowiedz
 • Bert(2016-03-26 12:01) Zgłoś naruszenie 825

  Dla największego elektoratu PO, czyli osadzonych w zakładach karnych to rzeczywiście problem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Autor: Autor: (2016-03-26 23:20) Zgłoś naruszenie 63

  pitolicie Panie Strączyński... W RFN za pomocą tak pojętych nielegalnych dowodów płyty CD z osobami unikającymi podatków, ściągnięto właśnie te podatki. No chyba, ze dla Strączyńskiego RFN to tez PRL.

  Odpowiedz
 • Quo vadis ... POLSKO ?(2016-03-26 21:10) Zgłoś naruszenie 51

  POLSKO ... w czym żeś TY ...i Komu zawiniła, ze ... ? (samo cenzura)

  Odpowiedz
 • hiszpan(2016-03-26 19:58) Zgłoś naruszenie 32

  Kamer podczas przesłuchan do tej pory sie nie dorobili. Wszystkie komendy remontuja i brak nagran z ich rzetelnych przesłuchan. Teraz beda szukac terorustow w stylu Brunona.

  Odpowiedz
 • kontra(2016-03-27 08:44) Zgłoś naruszenie 14

  No to już wiemy jak i w czyim interesie działają sądy skoro wystawiają takie opinie . Zapis o nie legalnych dowodach wprowadzono po to aby mafie i oligarchowie mogli swobodnie i bezkarnie popełniać przestępstwa bo wiadomo ze nie będzie możliwości zdobycia dowodu jeżeli o tym będzie wiedział sprawca przestępstwa . Dowody na przestępstwo można zdobyć tylko z ukrycia .

  Odpowiedz
 • Mirek(2016-03-28 07:53) Zgłoś naruszenie 10

  Następnym etapem "dobrej zmiany" w prawie będzie powrót do kar mutylacyjnych/obcinanie kończyn.itp/.JAKI ciekawy pomysł,jakie emocje dla "ciemnego ludu",. JAKI efekt odstraszający/prewencja ogólna/gdy wykonanie w miejscach publicznych.Jeżeli reforma będzie głęboka,to może pręgierz na każdym rynku i publiczna chłosta????A co kto zabroni,gdy TK zablokowany?????

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane