statystyki

Ochrona znaków towarowych: System sprzeciwowy zamiast badawczego

11.03.2016, 07:25; Aktualizacja: 11.03.2016, 09:18
znak towarowy

Pod rządem znowelizowanych przepisów niezwykle doniosłego znaczenia nabiera prawidłowa systematyka przeszkód do uzyskania i utrzymania ochrony na znak towarowy w Polsce.źródło: ShutterStock

Istotna nowość dotyczy procedury uzyskiwania praw ochronnych na znaki towarowe. W kwietniu 2016 r. Urząd Patentowy RP przejdzie z dotychczas obowiązującego systemu badawczego na system sprzeciwowy.

Dotyczy to zarówno krajowych znaków zgłaszanych w Urzędzie Patentowym RP, jak i międzynarodowych znaków rejestrowanych z wyznaczeniem naszego kraju.

Te zmiany do ustawy z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 1913 r. poz. 1410 ze zm.; dalej: p.w.p.) wprowadziła nowelizacja z 11 września 2015 r. (Dz.U. poz. 1615).

Inna redakcja podstaw odmowy

Pod rządem znowelizowanych przepisów niezwykle doniosłego znaczenia nabiera prawidłowa systematyka przeszkód do uzyskania i utrzymania ochrony na znak towarowy w Polsce. Dotyczy to zarówno krajowych znaków zgłaszanych w Urzędzie Patentowym RP, jak i międzynarodowych znaków rejestrowanych z wyznaczeniem naszego kraju.

Chodzi tutaj o przeszkody materialnoprawne, które decydują o braku zdolności ochronnej oznaczenia będącego przedmiotem krajowego albo międzynarodowego zgłoszenia. Powszechnie w obrocie przeszkody te określa się mianem „przeszkód rejestracji” czy też „podstaw odmowy rejestracji” znaków towarowych.

Trzeba jednak zauważyć dla porządku, że w kontekście polskich przepisów o takich przeszkodach należałoby raczej mówić jako o „podstawach odmowy” („przyczynach odmowy”, „podstawach prawnych odmowy”) udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy albo uznania ochrony międzynarodowego znaku.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane