statystyki

Pozbawienie praw rodzicielskich nie oznacza utraty alimentów

autor: Danuta Pawłowska07.03.2016, 09:23; Aktualizacja: 07.03.2016, 09:36
obrączki, rozwód, sąd rodzinny, alimenty

Władze rodzicielską można też tylko ograniczyć, sąd określa wtedy rodzaj uprawnień i obowiązków przyznanych rodzicowi. obrączki, rozwód, sąd rodzinny, alimentyźródło: ShutterStock

Ojciec mojego dziecka wyjechał kilka lat temu za granicę. Bardzo rzadko przyjeżdża, ale i wtedy nie kontaktuje się z synem. Płaci tylko na niego. Zastanawiam się nad pozbawieniem go władzy rodzicielskiej, ale nie wiem, jakie są tego konsekwencje. Czy oznacza to także rezygnację z alimentów – niepokoi się pani Justyna.

Władza rodzicielska przysługuje dwojgu rodzicom, ale jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd może orzec o jej zawieszeniu, ograniczeniu albo pozbawieniu jednego z nich lub obojga. Może to zrobić także podczas sprawy o rozwód lub separację. W razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej (na przykład choroba, wyjazd, kara pozbawienia wolności), sąd opiekuńczy może ją przywrócić.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • entrada(2016-03-08 10:27) Zgłoś naruszenie 01

    Autorka zapomniała, albo pozostaje w niewiedzy. Na ten temat jest orzeczenie SN. Obecnie - rodzic nie może występować z wnioskiem o pozbawienie praw rodzicielskich drugiego rodzica. Musi dojść do rażącego krzywdzenia dziecka, zaś wniosek kierują organy państwowe ( a nie rodzic ). Dotychczas te sprawy były argumentem solidarności kobiet. Również "Orlic" orzekających w sądach rodzinnych wbrew niezawisłości sędziowskiej i niezgodnie z interesami i dobrem małoletnich dzieci. Przypominam, że GP bodaj w 2008r pisała na ten temat -Tytuł przybliżony: " Matka nie będzie mogła ...." ( i chodziło tu o zakaz rozpatrywania spraw z wniosku matek o pozbawienie ojca praw rodzicielskich ). Taki wstyd - pani Danuto Pawłowska.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane